Yerel yönetimlerde yönetim bilişim sistemlerinin uygulanması: Aydın merkez, Nazilli ve Söke ilçe belediyeleri örneği
Management information systems application in local administrations: The case of the municipalities of Aydın, Nazilli and Söke
  1. Tez No: 312369
  2. Yazar: İSMAİL MERSİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bilgi Teknolojilerinin kullanımının artması, yerel yönetimler düzeyinde bilişim sistemlerinin kullanımını da gerekli hale getirmiştir. Önceleri genel ülke düzeyindeki bilgi teknolojisi kullanımı giderek yerel düzeye inmiş; yerel yönetimlerde hizmet sunumunda karşılaşılan zorluklar azaltılmaya çalışılmıştır. Zorlukların azaltılması yönünde yapılan çalışmalar, öncelikle kırtasiyecilik açısından bürokrasiyi azaltmaya yöneliktir. Tarım ve sanayi devrimlerinden sonra, 21. yüzyılın gerekli ve en önemli temel dayanağı bilgi olmuştur. Bilgi Çağı'na uyum sürecinde dünya ülkeleri, yönetimlerinde ve halka sundukları hizmetlerde bilişim teknolojilerine yatırımlarını arttırmıştır. Yatırımlar sonucu yönetimde idari reformlar düzenlenmiş ve uygulanmıştır. Bilgi Çağı'na uyum sürecinde Türkiye'de yönetim düzeyinde ve halk düzeyinde uyum süreçleri geliştirilmekte ve gerçekleştirilmektedir. Yerel yönetimler düzeyindeki uyum çalışmalarının incelendiği bu tez çalışmasının amacı; Yönetim Bilişim Sistemleri'nin yerel yönetim düzeyinde sağladığı kullanım kolaylıkları ve yönetim açısından Bilgi Çağı'na uyum sağlamada karşılaşılan zorlukların belirlenmesidir. Ayrıca Yerel yönetimler düzeyinde sunulan hizmetlerin bilişim teknolojileri kullanılarak uygulanmasında yönetimin ve halkın dünya ile bütünleşmesine katkısı da belirlenmeye çalışılmaktadır. Tez çalışmasında görüşme, gözlem, anket ve yapılandırılmış mülakat uygulaması yapılmıştır. Uygulamalar ile Aydın Merkez, Nazilli ve Söke Belediyeleri'nin Yönetim Bilişim Sistemlerini kullanma olanakları ve verdikleri hizmetlerde halk düzeyinde kullanımda sağladıkları kolaylıklar incelenmiştir. İncelemeler sonucunda Aydın Merkez, Nazilli ve Söke belediyelerinin Yönetim Bilişim Sistemlerini geçiştirmeci (idare-i maslahatçı) bir anlayışla sürdürdükleri, internet kullanıcılarının e-belediye hizmetlerine etkin katılımlarını sağlayamadığı, verimli bir şekilde yararlanamadıkları, dosyalama işlemlerine devam ettikleri, Bilgi Çağı'na tam anlamıyla uyum sağlayamadıkları, halkın ve personelin e-yönetim konusunda bilgilendirme eksikliği olduğu ve uygulamalarında önemli eksiklerin yaşandığı belirlenmiştir. Belirlenen sonuçlara dayanılarak hizmetlerin sunumunda halkın da bilinçlendirilmesi gerekliliği, bilgi teknolojilerine uyum süreçlerinde etkin ve verimli olabilmek için Yönetim Bilişim Sistemleri konu alanı uzmanlarından gerekli eğitimin alınması gerektiği ve merkeziyetçi anlayış yerine katılımcı bir anlayış temelinde halkın yönetime katılımının sağlanması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased use of information technologies, the level of local governments, also has required the use of information systems. Previously, the use of information technology at the general country-level has decreased to the local level gradually; encountered difficulties in service delivery at local governments has been tried to minimize. The studies made to reduce the difficulties, has been firstly aimed at reducing bureaucracy in terms of paperwork. After the agricultural and industrial revolutions, the information has been the necessary and most important fundamental basis of the century of the 21st. During the adaptation to the Information Age, the world countries have increased their investments to the information technology services, at their administration and public offerings. As a result of investments, the administrative reforms have been designed and implemented at the administration. In Turkey, duringthe adaptation of Information Age, the integration processes are being developed and carried out at the level of management and at the level of the public. The purpose of this study that examines the adaptation efforts at the level of local governments; to determine the terms of ease of use provided by Management Information Systems in the level of local government and the difficulties in during the adaptation to the Information Age at the administration. In addition, It is being studied to determine the contribution to the integration of the administration and the public with the World, while using information technology implementation on services provided by the level of local governments. Observation, questionnaire and structured interview was applied in this thesis. With these research techniques, the facilities of using of Management Information Systems in the municipality of Aydın, Nazilli, Söke, and at the level of public on their services the conveniences they provide, have been examined. As a result of investigations, these have been examined that Aydın, Nazilli and Söke municipalities are using the Management Information Systems in a stopgap approach, and they can not provide internet users to effective participation in e-municipality services, and they can not benefit from an efficient manner, and they are continue to filing, and they can not povide full compliance with the Information Age, and the public and the staff is the lack of information about e-governance, and their applications have experiences of significant shortfalls. Based on these results, the public should be informed on the municipality services, they should be studied by the subject expert of MIS, the public should participation in management based on a participatory approach rather than the centralized approach. These results have been examined.