Hakaret ve sövme suçları
The crimes of insult
- Tez No: 312541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Kişinin şeref ve saygınlığı tarih boyunca tüm hukuk düzenleri tarafından korunmuştur. Başlangıçta özel hukuk normları ile koruma altına alınan insan onuru, daha sonraki dönemlerde ceza hukuku normlarıyla da teminat altına alınmıştır.Kanunlar kişinin maddi varlığı yanında manevi varlığını da korumaktadır. Kişinin manevi varlığını oluşturan önemli değerlerden biri de kişinin şerefidir. Kişinin şerefi, kişinin sırf insan olması sebebiyle sahip olduğu kişilik haklarından biridir. Bu hak ulusal ve uluslar arası hukuk metinleriyle teminat altına alınmıştır.Kişinin şerefine saldırı niteliğine sahip fiiller hakaret suçunu oluşturur. Bu fiillerin cezalandırılmasında hem bireysel hem de toplumsal menfaat bulunmaktadır. Hakaret suçunda, fiilin bir düşünce açıklamasından ibaret olması sebebiyle, hakaret suçu ile ifade özgürlüğü arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. İfade özgürlüğü ve uzantısını oluşturan basın özgürlüğü, AİHM kararlarında toplumun ilerleyebilmesi için gerekli olan zorunlu unsurlar olarak kabul edilmiştir. İfade özgürlüğü kişinin yaşama hakkından sonra sahip olduğu en önemli hak, demokratik toplumun temel taşıdır. Bu doğrultuda kişinin şerefi ile ifade özgürlüğü arasındaki menfaatler çatışması, ifade özgürlüğüne üstünlük tanınmak suretiyle dengelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The honour and dignity of the human is preserved throughout history by all legal adjustments. Initially, the honour of the human is protected under the norms of private law, later guaranteed by criminal law norms.Legislation preserves the spiritual existence of the human alongside the physical presence of the human. The honour of the human is one of the significant values of the spiritual presence. The honour of the human is one of the human rights, just because of being a human. This right is guaranteed by national and international legal texts.Acts have acquired the quality of an assault against the honour of the human, constitute the crime of insult. The penalization of these acts have existed both individual and social interests. There is an imminent affair between the crime of insult and the freedom of expression as a result of the crime of insult? s act consist of an announcement of a thought. In the European Court of Human Rights judgements, the freedom of expression an the extension of this freedom has been known as the freedom of the press, have been accepted as imperative items for the improvement of the society. The freedom of expression, the cornerstone of democratic, is one of the most significant right after the right to life. In this respect the conflict of interests between the human? s honour and the freedom of expression, has been compensated by recognition excellence to the freedom of expression.