Uluslararası ilişkiler disiplininde feminizm, yeni savaş bağlamında feminist güvenlik yaklaşımı
Feminism in international relations, feminist security approach in the context of the new wars
- Tez No: 312568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Feminizm, postpozitivist cepheye dâhil olarak, üçüncü büyük tartışma ile Uluslararası İlişkilerde yer almaya başlamıştır. Disiplinler arası bir teori olarak feminizm, uluslararası politika, devlet, küresel ekonomi, güvenlik gibi konuları ele alırken, toplumsal cinsiyetin, analizin bir parçası olması gerektiğini vurgulayarak yeni yaklaşımlar sunmuştur. Feminizm ayrıca Uluslararası İlişkilerin temel kavramlarını sorgulamış ve dünya siyasetinin temel varsayımlarını yeniden ele almıştır. Feminist anlayış, Uluslararası İlişkilerde kadınları görünür kılmayı amaçlamıştır.İlk bölüm, öncelikle Uluslararası İlişkiler alanında feminist duruşu analiz eder. Çalışma, feminizmin disipline sunduğu yeni bakış açılarına gönderme yaparak, feminist müdahaleyi ortaya çıkarmayı hedefler. Bu bağlamda tezin birinci bölümü, Uluslararası İlişkilerde feminist perspektifi ele alır. Birinci bölüm, feminizmin Uluslararası ilişkiler ile nasıl buluştuğunu açıklamayı denemektedir. Bu bölüm ayrıca Uluslararası İlişkilerde toplumsal cinsiyete ve feminist yönteme değinmiştir.İkinci bölüm feminist güvenlik anlayışına odaklanmıştır. Sovyet bloğunun çözülmesi, yeni tehdit unsurlarının oluşması ve geleneksel yaklaşımların sınırlılığının farkına varılması, Uluslararası İlişkilerin geleneksel güvenlik anlayışını yeniden değerlendirmeyi gerekli kılmıştır. Bu tartışmada feminizm kapsamlı bir güvenlik anlayışının, devlet merkezli sistemi ve devletleri temel alan, sınırlı ontolojiye tabi geleneksel yapının içinden çıkamayacağını öne sürmüştür.Son bölüm yeni savaş kavramını sorgularken, toplumsal cinsiyeti bir analiz kategorisi olarak ele almanın altınız çizer. Feminizm, yeni savaşlar çağında, toplumsal cinsiyet yoluyla, düşmanlığın katalize edildiğini iddia eder. Çalışmada, temel olarak, feminist güvenlik yaklaşımının, yeni savaşlara dair geçici çözümlerden öte, toplumsal cinsiyeti bir analiz kategori olarak ele alarak, bütüncül bir güvenlik anlayışı sunabileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the third great debate, feminism starts to take place in IR being included postpositivist sphere. Feminism as an interdisciplinary theory has provided new approaches stressing that gender must be part of the analysis of international politics, state, global economy, security and so on. Feminism has also provided re-examine the core assumptions of world politics. Feminist understanding has tried to make women more visible in IR.The first chapter primarily examines feminist position in the field of IR. The study aims at the making feminist intervention more visible. Feminism has contributed new aspects to discipline of IR. In this context first chapter deals with feminist perspective in IR. The first chapter is trying to explain how feminism meets the International Relations. This chapter also addresses the methodology of feminism and gender in IR.Following chapter focuses on feminist security policy and discusses gendering of security in the field of International Relations. Dissolution of Soviet Bloc, occurrence of new threats, growing awareness of limits of traditional perspectives, required re-evaluate to understanding of traditional security of IR. In this context, feminism has suggest that a comprehensive security concept cannot be raised within a traditional framework that depend on a limited ontology based on state-centric system.Third chapter questions new war, claiming that war is not above gender analyses. Feminists have argued that hostilities and aggressions are catalyzed by gender in the era of new wars. Thesis argue that taking gender seriously as a category of analysis, feminism can provide holistic security theory for a violence-free society instead of temporary solutions to new wars.