İtalya-Habeş Savaşı'nın Türkiye'deki yansımaları: 1935-1937
Reflections of Abyssinia-Italy War on Turkey: 1935-1937
  1. Tez No: 312567
  2. Yazar: ABDULAZİM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sömürgecilik, bir devletin başka devlet, ulus veya topluluğu ekonomik ve siyasi olarak egemenliği altına almasıdır. Avrupalı devletlerin Afrika'ya yönelik sömürgecilik faaliyetleri 15.yüzyıla rastlar. Milli birliğini geç tamamlayan İtalya, 19 yüzyılda sömürgecilik faaliyetlerine başlamıştır. l. Dünya savaşında umduğunu bulamayan İtalya, Mussolini'nin Duçe olma hevesi ile Roma İmparatorluğunu tekrar canlandırma hayalleri İtalyan ordusunu Afrika'nın uçsuz bucaksız çöllerine taşımıştır. Habeşistan, tarihi kökenleri milattan önceki yıllara dayanan yer altı kaynakları bakımından zengin ve Afrika'da sömürge olmayan tek toprak parçasıydı. Habeşistan Özellikle İtalya'ya karşı kendini güvence altına almak için Milletler Cemiyeti'ne 1923 yılında üye olmuştu. Habeşistan Milletler Cemiyeti'ne üye olmasına karşın yine üye devlet olan İtalya'nın işgaline uğramıştır. Birinci bölümde Habeşistan tarihine değinilmiş ve Habeşistan'ın Osmanlı eyaleti olma süreci üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde İtalyan tarihine ilişin kısa bilgi verilmiş ve İtalya'nın milli birliğini tamamlamasının ardından Habeşistan politikası anlatılmıştır. Tezin ana gövdesini oluşturan savaş; hazırlık aşaması, savaşın genel seyri ve savaşın sonucu üçüncü bölümde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Milletler Cemiyeti'nin savaş karşısındaki tutumu irdelenmiştir. Son bölüm yani beşinci bölümde ise Türkiye'nin Milletler Cemiyetince alınan zecri tedbirlere katılma süreci, Türk basının tavrı üzerinde durulmuş ve son olarak da Vehip Paşa'nın hayatı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colonialism is economic and political domination of state over another state, nation and community. European states colonial activities towards Africa coincide with the fifteenth-century. Italy started its colonial activities in 19th century due to its late completion of the national unity. Italy cannot find its hopes in the First World War, Mussolini?s desire to be Duce and the dreams of reanimate Roman Empire carried Italian army to vast deserts of Africa.Ethiopia, which?s historical origins based on previous years and rich in underground resources, was part of the only non-colonial Africa land. Ethiopia, in particular, in order to secure himself against Italy became a member of the League of Nations in 1923. Although Ethiopia is a member of the League of Nations still suffered the invasion of Italy, which is member state of Nation League at same time.In the first section of the study, it is touched on the history of the Ethiopia and being focused on the process of the Ottoman province of Ethiopia. In the second part, after giving brief information about the history of Italy it describes national unity of Italy and Ethiopia policy. Forming the main body of the thesis, in the third section, the preparatory phase of the war the general form of the course and outcome of the battle are evaluated. In the fourth chapter, the attitude of the League of Nations towards war is investigated. In the last chapter, it focused on the process of Turkey?s participation in the measures taken by the League of Nations and the attitude of the Turkish press. And finally, Vehip Pasha's life is explained.