Balistik incelemeleri vasıtasıyla modern hareket kuramlarının Avrupa'da gelişmesi ve Osmanlı Devletine girişi
Development of modern theories of motion in Europe and their introduction into Ottomans through the studies on ballistics
  1. Tez No: 312580
  2. Yazar: VURAL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DOSAY GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bilim tarihinde modern hareket kuramlarının gelişmesi, balistik incelemelerle bir paralellik sergilemektedir. Osmanlılara bakıldığında da, 19. yüzyılın hemen başlarında, modern hareket kuramlarının, balistik incelemeler vasıtasıyla ele alınmaya başlandığı görülmektedir. Ancak bu çalışmalar özgün olmaktan ziyade, Avrupalı kaynaklardan çeviri ve derlemeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda yaptığımız araştırmada da, öncelikle Avrupa'da savaş sanatlarıyla beraber gelişen balistik incelemeler üzerinde durulmuş; daha sonra bu balistik incelemelerin Osmanlılarda modern hareket kuramlarını nasıl etkilediği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern laws of motion in the history of science show parallelism with ballistic reviews. Modern laws of motion searches were started in the early years of the nineteenth century via ballistic reviews in the Ottomans. But these researches were not original; rather they were doing by means of translation and editing from the European sources. In this respect, firstly ballistic reviews which developed with martial art were emphasized in Europe and then were discussed how these ballistic reviews affect modern laws of motion in the Ottomans in this study.