Kimlik ve kültür tartışmaları bağlamında Avrupa kimliğinin ve kültürünün oluşumu ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi
The formation of European identity and culture in the context of discussions of identity and culture and the influence of Turkey?European Union relations
- Tez No: 312581
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Tez, Türkiye'nin farklı kimlik ve kültür yapısının onun AB'ye üye olmasının önünde olumsuz anlamda önemli bir etken olduğunu benimsemektedir. Bu itibarla tez, modern dönem öncesinden günümüze kadarki tarihsel süreç kapsamında, kimlik ve kültür tartışmaları bağlamında ve konstruktivist bakış açısıyla Türkiye?Avrupa ilişkilerini inceleyerek bugünkü Türkiye ? Avrupa Birliği ilişkilerine ve tabii ki, taraflar arasında devam etmekte olan üyelik müzakere sürecine etkilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Konstrüktivist yaklaşımı temel alan bu tezin bakış açısıyla, kimlik, tamamen toplumsal bir olgudur ve kimlik edinme süreci başkaları ile beraber karşılıklı iletişim ve etkileşim bağlamında ya da başkalarına karşı oluşmaktadır. Bu suretle de, Türk kimliği Avrupa kolektif kimliğinin ve belleğinin oluşumunda bir `oluşturucu öteki' pozisyonunda bulunmuştur.Tez çalışması sırasında, Türkiye ile Avrupa arasındaki kültürel ve dinî farklılıkların kimi Avrupa kamuoyları tarafından birer sorun olarak addedildiği görülmüştür. Hatta bu faktörler, Türkiye'nin AB'ye üye olabilmesi için gerekli tüm kriterleri yerine getirse dahi yine de önüne bir engel olarak çıkabilecek türdendir. Tez bu sonucu da göz önünde bulundurarak Türkiye?AB müzakere sürecinin üyelikle sonuçlanabilmesinin tarafların kendi kimlik ve kültür tanımlarını ortaklaşa yeniden yapılandırmalarıyla aşılabileceğine işaret etmektedir.Bunun yanı sıra konstrüktivist çerçeveyi temel alan bu tez, AB'de kimlik tartışmalarını, bu tartışmalar içerisinde din faktörünün yerini, Türkiye'nin farklı dinî ve kültürel yapısıyla bu tartışmalardaki yerini ve bu tartışmaların Türkiye'nin AB ile yürüttüğü üyelik müzakere sürecine etkileri konularına da cevaplar bulmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
According to thesis, the cultural and religious differences between Turkey and Europe was deemed as a problem by some European public opinions. Therefore this thesis defend that different identity and cultural structure of Turkey is a disadvantage for him to becoming EU member. Also these factors might be an obstacle in front of Turkey even though that fulfilled all the criterias necessary for joining the EU.Also, identity is a social phenomenon completely and the process of obtaining identification consists in the context of mutual communication and interaction with others. In this way, Turkish identity is the outsider builder of the European identity.In addition, this thesis, is based on constructivist framework, examines EU identity debates, replaced by the factor of religion in this debate and Turkey's diverse religious and cultural structure of the place in these discussions.