Vergi aflarının vergi uyumuna etkisi: Edirne iline yönelik bir çalışma
Tax amnesties effects on tax compliance: An application for the province of Edirne
- Tez No: 312627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Devletlerin vergilendirme yetkisi dahilinde kendi sınırları üzerinde yaşayan bireylerden aldıkları zorunlu ve karşılıksız ödemeler olarak tanımlanan vergiler, kamu gelirleri içinde en büyük paya sahiptir. Ancak vergiler, zorunlu ve karşılıksız ödemeler olma özelliğine sahip olması ve kullanılabilir gelirlerini azaltmasından dolayı bireyler üzerinde baskı unsuru haline gelerek onlar için bir yük haline dönüşmektedir. Yükümlülerin bu yükten kurtulma çabası ise vergi kayıp ve kaçaklarının artmasına yol açmaktadır. Bu noktada devletin gelirinin azalmasından, bireyin adalet duygusunun zedelenmesine kadar pek çok olumsuz etkisi olan vergi uyumsuzluğu kavramı ortaya çıkmaktadır. Vergi uyumsuzluğu ile mücadele etmek ve vergi uyumunu artırabilmek için devletler zaman zaman vergi affından yararlanmaya çalışmışlardır.Vergi aflarının devlete düşük maliyetle acil gelir sağlayabilmesinin ötesinde vergi uyumuna ilişkin olarak daha fazla mükellefin kayıt altına alınması ve daha sıkı uygulamaları içeren yeni bir vergi rejimine geçilmesini kolaylaştırması gibi yararlarının olduğunun düşünülmesi vergi aflarını sık sık başvurulan bir yöntem haline getirmiştir. Ancak amaçlarından biri vergi uyumunu yükseltmek olan vergi aflarının aslında vergi uyumunu düşürdüğü ve dürüst mükellefleri cezalandırdığı, devletin kısa dönemde gelir elde etmesini sağlamakla beraber uzun dönemde vergi uyumsuzluğundan kaynaklanan gelir kaybına da yol açacağı düşünülmektedir. Vergi aflarının; uygulamadan önce ve sonra gerekli önlemlerin alınmaması veya alınsa bile bunların başarılı olmaması ve mükellefe sık sık vergi affı uygulamasına başvurulabileceği şeklinde izlenim verilmesi durumunda devlete olan güven duygularını ve vergi adaletine olan inançlarını zedelediği görülmüştür. Bu durum ise vergi aflarının vergi uyumunu olumsuz etkilediği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Edirne ilinde yapılan anket çalışmasında da mükelleflerin çoğunluğunun vergi affına karşı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes are compulsory and unrequited payments which governments collect from individuals living on their own boarders under authority of taxation power and taxes have the largest share in the public revenues. Taxes are capable of being compulsory and unrequited also reduces disposable income. For this reason, taxes turn into a burden for individuals by becoming an element of pressure on them. Taxpayers want to get rid of this burden and this attitude leads to an increase in revenue loss and tax evasion. The concept of tax noncompliance, which causes a lot of effects ranging from decline public revenue to damage justice sense of individuals, arises at this point. In order to contend with tax noncompliance and increase tax compliance, governments sometimes try to exploit tax amnesty.Tax amnesties provide governments emergency revenue with lower cost. Furthermore, tax amnesties register more taxpayer and enable transition of a new tax regime that consists of more stringent applications. For these reasons tax amnesties are often used by the governments. In spite of the fact that one of the goals of tax amnesty to raise tax compliance it is thought that tax amnesty decreases the tax compliance and penalize honest taxpayers unfairly and provide government revenue in the short term but in the long term endanger loss of income due to tax noncompliance. If remedial measures are not taken or when the measures are not successful before and after application of tax amnesty, and if there is an impression that tax amnesty will be applied more often, trust in government and belief in tax justice is damaged. This situation reveals the result that tax amnesty affects tax compliance negatively. According to survey results, it can be easily understand that the majority of taxpayers living in Edirne abhorrent from tax amnesty.