Çekme deneyinde saf bakır malzemede homojen uzama bölgesinin incelenmesi
- Tez No: 3127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
D Z E T Bu çalışmada saf bakır malzemenin homojen plastik deformasyan bölgesi incelenmiştir. Hu amaçla önce bu bölge de defcrmasyonla makraskobik sertleşme inhama jenitesi incelenmiş ve bu inhomojenitenin düşük deformasyan miktarlarında daha büyük olup, stabilite sınırına yaklaştıkça azaldığı görülmüştür. Su amaçla uygulanan sertlik ölçümleri Meyer sertlik metoduna göre yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında Meyer sertliği ile Luduıik denklemleri arasındaki bağıntılar kurularak, bu bağıntılardaki sabitler bakır malzeme için incelenmiş ve bulunan sabitlerin literatürdeki sonuçlara uyduğu görülmüştür. -I-
Özet (Çeviri)
ABSTRAC T In this study the uniform plastic elongation of pure copper was investigated. To this aim, firstly the macroskobik hardening inhomogenity in the uniform elongation zone was studied. It was found that this inhomogenity is more intensive in smaller deformation zones and diminishes towards the stability limit. Hardness tests were carried out by using Meyer hardness method. In the next part nf the study the relationship between Meyer hardness values and Ludwing equations was set up. Then the constants in these equations were determined for pure copper, it is shown that these values are in good agreement with various results in literature. - II -