Saintpaulia ionantha (Afrika menekşesi)'nin vejetatif çoğalmasında anatomik özelliklerin saptanması ve ekolojik koşulların gözlenmesi
  1. Tez No: 666
  2. Yazar: FİLİZ DİNLETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SEÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 57 - 7. ÖZET Çalışmanız, ülkemizde ve dünyada süs bitkisi olarak ekonomik değeri büyük olan Saintpaulia ionantha bitkisinin özellikleri ve üretimindeki bazı ekolojik koşulları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. S. ionantha bitkisinin yaprak çelikleri çeşme su yuna koyularak, oda sıcaklığında bitkicik verme süresi saptanmıştır. Ayrıca suda yetiştirilen çeliklerden ke sitler alınarak çeliğin yeni bitkiciği oluşturması ana- t omik in c el enmi ş t ir. S. ionantha yaprak çelikleri değişik topraklara dikilerek serada, bitki yetiştirme dolabı ve biotron - da sabit sıcaklık ve ışık koşullarında yetiştirilmiş - tir. Bu çalışma sonunda, bütün ortamlarda yosun substra- tmda en çok bitkicik oluştuğu gözlenmiştir. Sonuç ola rak; Bitki yetiştirme dolabında 20 C sıcaklık ve yosun substratmda yeni bitkicik oluşumunun en yüksek oranda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 58 - 8. SUMMARY This study has been made to evaluate the anato mical, morphological features and ecological conditi ons of Saintpaulia ionantha, which has great potential as an ornamental plant in the world as well as Turkey. The time of new plants are formed by using leaf cuttings, left in tap-water at room temperature. The anatomical features of the newly raised plan 1b from cutting has also been studied in detail. The growth behaviour of leaf cuttings in diffe - rent soils was also followed : A high percentage occu rence of new plants was observed at 20 C on bryophyt medium. 9. TEŞEKKÜR Tezi yürüten hocam sayın Doç.Dr.Özcan SEÇMEN' e ve çalışmalarım sırasında yardımlarını gördügim Botanik Anabilim Dalı ile Botanik Bahçesi ve Her baryum Merkezi öğretim üyeleri, yardımcıları ve elemanlarına teşekkürü bir borç bilirim.