Kısa dalga linklerinde MUSIC (MUltiple SIgnal Classification) algoritması kullanılarak sinyallerin geliş yönlerinin belirlenmesi
Direction of arrival estimation using MUSIC (MUltiple SIgnal Classification) algorithm for HF links
- Tez No: 312766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tez çalışmasında Kısa Dalga (High Frequency, HF) bandında yayın yapan vericilerin konumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Vericilerin yanca açıları, örnek bir uygulama kapsamında, MUSIC (MUltiple SIgnal Classification) algoritması kullanılarak hesaplanmıştır.MUSIC algoritması özvektör ilkesine dayanmaktadır ve HF bandı için uygun olduğu görülmüştür. Ancak, eşevreli veya yüksek ilintili sinyaller için MUSIC algoritması çalışmamaktadır. Bu problemi çözmek üzere literatürde uzamsal yumuşatma yöntemi önerilmiştir. HF sinyalleri için önerilen yöntem kullanılmış ve eşevreli veya yüksek ilintili HF sinyalleri için geliş açılarının bulunabileceği gösterilmiştir. Simülasyonlarda MATLAB programlama ortamı kullanılmış ve sistem performansının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the determination of the positions of the transmitters broadcasting in the short wave (High Frequency, HF) band is aimed as the main target. The azimuth angles belonging to signal transmitters have been calculated by using MUSIC (MUltiple SIgnal Classification) algorithm for a sample application.MUSIC algorithm is based on the principle of eigenvector and is found to be useful for HF band. But, unfortunately for coherent or highly correlated signals MUSIC algorithm doesn?t work. To solve this problem spatial smoothing is proposed in the literature. The proposed method is used for HF signals and it is shown that it is possible to obtain the angle of arrivals for coherent or highly correlated HF signals. In the simulations MATLAB programming environment is used. The performance of the system is found to be very well.