Motor yenileme sektörü için ağ tabanlı yerel bir yazılım geliştirilmesi
Development of a network based local software for engine rebuilding sector
  1. Tez No: 312771
  2. Yazar: SAMET NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, motor yenileme sektörüne özel, kurumsal kaynak planlama (KKP) modeli, ağ tabanlı yerel bir yazılım geliştirilmiştir. Motor yenileme sektöründen örnek bir işletmede yazılıma uygun organizasyon yapısı oluşturulmuş, personelin bu yapı içerisindeki yetkinlik dereceleri belirlenmiştir. Geliştirilen yazılım, Microsoft Excel ara yüzü ile makro editöründe Visual Basic kodları yardımıyla ağ tabanlı bir yönetim programı olma özelliğine sahiptir. Bu özellik ile motor yenileme hizmetleri kapsamında atölye sahasında gerçekleştirilen motor revizyon süreci atölye planında girişten çıkışa kadar takip altına alınabilmiştir. Yerelde çalışan ağ tabanlı bilgisayar yazılımı sayesinde motor yenileme hizmetleri kurumsal bir yapıya ulaşmış ve sektör için geliştirilen bu süreç iyileştirme modeliyle örnek işletme şeffaf bir görünüme kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a network based local software for engine rebuilding sector was developed using an enterprise resource planning (ERP) model. An organization structure was established in a pilot firm of engine rebuilding industry. The level of competence of employees was determined. The network based administration software was developed in interface with the Microsoft Excel macro editor with Visual Basic codes. The process of engine revision could be controlled from acceptance to delivery within the scope of engine rebuilding services. Engine rebuilding services have been institutionalized with the network based local software. The pilot firm reached a clear view with the process improvement model.