Asenkron motorun yapay sinir ağı tabanlı doğrudan moment denetimi yöntemi ile hız denetimi
Speed control of asynhcronous motor with artifical neural network based direct torque control method
  1. Tez No: 312852
  2. Yazar: FATİH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Asenkron motorların yüksek performanslı denetimi için kullanılan doğrudan moment denetimi yönteminde temel sorunlar, karmaşık denetim yapısının neden olduğu gerçekleştirme güçlüğü ve yüksek moment salınımlarıdır. Bu tezin amacı, yapay sinir ağlarını kullanarak denetim yapısını basitleştirmek ve bu yapının motor performansına etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, klasik doğrudan moment denetiminde kullanılan optimum anahtarlama vektörünün seçimi ve akı bölgesi belirleme işlemlerini yapmak için iki farklı yapay sinir ağı önerilmiştir. Önerilen yapay sinir ağı tabanlı ve klasik denetim yapısı ile denetlenen motorun performanslarının karşılaştırılması için benzetim ve uygulama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapay sinir ağı tabanlı sistem ile motorun dinamik tepkisinde hızlanma ve moment salınımlarında azalma sağlandığı gözlenmiştir. Bunun yanında klasik doğrudan moment denetimindeki denetleyicinin karmaşıklığı yapay sinir ağı modeli ile azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main problems faced in direct torque control method that is used for high performance control of induction motors are the implementation difficulties due to complex control algorithm, and high torque oscillations. The purpose of this dissertation is to simplify the control structure by using artificial neural networks and to investigate the effects of this structure on motor performance. Two different artificial neural networks have been suggested to replace the optimal switching vector selection and flux region determination processes of classical direct torque control method. Simulations and experimental work have been carried out to compare motor performances with classical control structure and proposed artificial neural network based structure. It has been observed that the dynamic response of motor is faster and torque oscillations are reduced with the proposed technique. Furthermore, the controller complexity of the classical control system has been reduced.