Analyzing the effects of consumer returns in a multi-period inventory system
Müşteri iadelerinin çok periyotlu envanter sistemlerindeki etkisinin analizi
- Tez No: 312869
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM K. ERKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir çok endüstride satılan ürünün müşteri tarafından iade edilmesi sıkça rastlanan bir durum haline gelmiştir. İade edilen ürünlerin miktarındaki artış iade bilgisinin envanter kontolü için kullanılmasını önemli hale getirmiştir. Şüphesiz ki envanter sistemi için diğer bir kritik parametre gözden geçirme periyodunun uzunluğudur. Gözden geçirme noktaları arasındaki zaman azaldıkça iade bilgisinin daha sıklıkla kullanılması olanaklı hale gelmektedir. Bu çalışmada, ürün iadesi (ve bilgisinin) olması ve envanteri gözden geçirme sıklığının değişmesinin etkisi analiz edilmektedir. En iyi envanter pozisyonları dinamik programlama yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. Dinamik programlamada, satılan ürünün sabit bir oranının iade edildiği varsayılmıştır. İade bilgisinin farklı iade oranları ve period uzunlukları altındaki etkisinin karşılaştırılması için sayısal sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar iade bilgisi kullanılarak elde edilen avantajın seviyesinin bulunması için yürütülen analizlerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Return of a sold item by a customer becomes tremendously common situation in many industries. Increase in the amount of returned items promotes return information to be a critical factor for inventory control. Undoubtedly another critical parameter for an inventory system is the length of the review period. Effect of the review period or length of the time-bucket is amplified with returned items, because available return information at a decision point is related to the frequency of the review. In this study, we analyze the effects of these two parameters over a multi-period inventory system where the length of a time horizon is fixed. Dynamic programming approach is used to calculate the optimal inventory positions. In dynamic programming, it is assumed that a fixed proportion of sold items are returned. Computational results are obtained to compare the effects of return information under different return proportions and period lengths. These results are used to conduct various analyses to explore the level of the advantage gained by using return information.