Esnek atölye tipi çizelgeleme problemleri için kafile aktarımı stratejisi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
Lot streaming strategy for flexible job shop scheduling problem: An application in otomotive industry
- Tez No: 312941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kafile aktarımı, ürün kafilesinin küçük partilere (aktarma kafilelerine) bölerek kafilenin tamamının bir aşamadaki işlemi tamamlamadan bir sonraki aşamaya gönderilmesi yoluyla toplam tamamlanma zamanının küçültülmesini amaçlayan bir yaklaşımdır. Bu tezde, esnek atölye tipi çizelgeleme problemine dayanan ve kafile aktarımı stratejisinin uygulandığı, otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren bir firmanın pres atölyesisin çizelgelenmesi problemi ele alınmıştır. Bu doğrultuda problemin önce matematiksel modeli oluşturulmuştur. Önerilen model, literatürde bu problem için önerilen bir başka modelle karşılaştırılmış ve daha iyi sonuçlar alındığı görülmüştür. Ancak problemin NP-Zor yapısı nedeni ile ancak küçük boyutlu problemler için sonuç alınabilmiştir. Büyük boyutlu problemlerin çözümü için bir genetik algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen bu algoritmayla, literatürde sıkça kullanılan test problemleri çözülmüş ve sonuçları daha önce önerilen algoritmalarla karşılaştırılarak şimdiye kadar elde edilen en iyi sonuçlara ulaşıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lot streaming is an approach that splits the production lot into sublots, and schedules these sublots in an overlapping way on the machines in order to reduce Cmax. In this thesis, a flexible job shop scheduling with overlapping operations problem of a firm on automotive industry is handled. Firstly, mathematical modeling formulation is developed for problem. Results obtained from proposed model is compared with other model developed in the literature for the same problem and results show that our model more efficient than the other. But due to the NP-hard structure of problem proposed model can only solve small sized problems. To solve big sized problems we developed a genetic algorithm. Frequently used test problems in the literature are solved by this developed algorithm. Results obtained are compared with results obtained before by other algorithms proposed in the literature. It has been seen that the proposed algorithm is reached best solutions reached up to now.