Matematik öğretim programlarının değerlendirilmesi (cebir öğrenme alanı)
Evaluation of mathematics curriculums (algebra learning domain)
- Tez No: 312964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ MERT UYANGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 6-8. ve ortaöğretim 9-12. sınıflar matematik dersi öğretim programları“cebir”öğrenme alanı kazanımlarına ulaşılabilirliği ve kazanımlar arasındaki örüntüyü ortaya koyabilmektir. Çalışmada betimsel nitelikli tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmaya Balıkesir ili merkez ilçesinde bulunan ilköğretim ikinci kademe ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerden tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 3109 öğrenci katılmıştır. Ayrıca bu kurumlarda görev yapan matematik öğretmenleri araştırmaya katılmıştır.Cebir öğrenme alanı kazanımlarına ulaşma düzeyini belirlemek amacı ile cebir erişi testleri; öğretim uygulamaları öncesi ve sonrasında ön-son test olarak uygulanmıştır. Önsel kazanım örüntülerini belirlemek amacı ile matematik öğretmenleri ile odak grup görüşmeleri yapılmış ve uzman görüşüne başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the attainability for the acquisitions of ?algebra? learning domain in mathematics course curricula in the 6th and 8th grades of primary education and 9th and 12th grades of secondary education and the pattern among the acquisitions. In the study a qualified descriptive scan model was employed. A total of 3109 students that were determined through the stratified sampling method among students receiving education in second level primary education schools and secondary education schools in the central district of the Balıkesir province participated in the research. In addition, mathematics teachers working in these institutions also participated in the research.For the purpose of determining the attainability level for the acquisitions of algebra learning domain, algebra accessibility tests were used as pre-post tests during and after educational applications. For the purpose of determining prior acquisition patterns, focus group interviews were performed with mathematics teachers and expert opinion was appealed to.