Yapı temellerinin dinamik analizi ve uygulama için bir hesap programının geliştirilmesi
- Tez No: 3130
- Danışmanlar: DR. MEHMET E. ÜLKÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
k. ÖZET Bu çalışmanın amacı, elastik semine oturan sürekli temel ki rişlerinin dinamik yükler altında davranışını incelemek ve oluşacak kesit tesirlerini bulmaktır. Bu amaçla kullanılabilecek değişik yöntemler vardır. örneğin temel kirişini parça parça inceleyip rekürans bağıntıları ile tüm sistemi çözmek mümkündür. Bu yöntem ayrıca her bölge için farklı kesit ve zemin karakteristikleri kullanabilme olanağı verir. Ancak statik yüklemeler için kullanımı oldukça kolay olabilen bu yöntem dinamik zorlamalar için hayli çetrefil al goritmaları gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada temel kirişleri bir bütün olarak ele alınmış ve dinamik denge denkleminin çö zümü için tekil yükler Dirac dağılım fonksiyonu tekniği ile yayılı yüklere dönüştürülmüştür. Teorik olarak çok zarif olan bu yöntemin kompüterizasyonda sürüklediği güçlükler ile uygu lamada bazı durumlar için yetersiz kalabileceği sayısal ör neklerin verdiği sonuçlardan da izlenilmektedir. Yöntemin teorik sunumunu izleyen Bölüm 3 de verilen uygulama ların yanısıra, Ek-A da yöntem statik durum için basit kiriş lere tatbik edilmiş, geçerliliği ve kullanılabilirliği araş tırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis work that has been submitted in partial ful filment for a Master's Degree in Civil Engineering, trans versal vibrations of continuous beams on elastic soils sub jected to dynamic disturbances due to column loads and mo ments had been investigated. Using Dirac distribution theory concentrated disturbances on beams have been transformed to distributed loads in order to be able to use the governing differential equation estab lished for the distributed loads. However in theory this method is extremely elegant it presents certain computational difficulties and even in some cases it turns out to be in- practical for the applications. In addition to the illustrative examples following the theo retical presentation of the method, in Appendix A the method has been also applied to a simple beam under a single concen trated load to explore the validity and practicability of the di stribution technique.