Ultrases destekli polimer sentezi
Ultrasound assisted polymer synthesis
- Tez No: 313019
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Polimer sentez alanında, ultrases polimerizasyon tepkimelerinin kimyasal başlatıcıya gerek kalmadan başlatabilmesi için uygulanır. Ultrases destekli emülsiyon polimerizasyonu, geleneksel emülsiyon polimerizasyonu ile karşılaştırıldığında, yüksek polimerizasyon hızına sahip olması, daha küçük lateks partiküller elde edilmesi, daha düşük surfaktan miktarı kullanarak ve düşük tepkime sıcaklığında polimerleşme olanağı sağlar. Polimerizasyonu başlatacak radikaller surfaktanın, suyun, monomerin ve diğer katkıların bozunması ile oluşur. Ultrasesle sentezlenen polimerler yüksek molekül ağırlığına ve düşük heterojenlik indeksine sahiptir.Bu tezin amacı, ultrases destekli emülsiyon polimerizasyonunda etkili olan ultrasonik parametrelerin belirlenmesi ve ultrasesin sulu ortamlara olan etkisinin kalorimetrik ve dozimetrik incelenmesidir.2 saat gibi kısa bir sürede % 99,9 gibi yüksek verimlere ulaşılmış ayrıca ultrases destekli emülsiyon polimerizasyonu için basit bir kinetik model (yalancı 1.mertebe) oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the field of polymer synthesis, ultrasound was applied to initiate emulsion polymerization in the absence of chemical initiator. Compared to conventional emulsion polymerization, ultrasonically inititated emulsion polymerization exhibit higher polymerization rate, produces smaller latex particles and needs a lower amount of surfactant and lower reaction temperature. The radicals for initiating polymerization comes from the sonochemical decomposition of surfactant,water,monomer and other additives. Polymers which formed by ultrasound are high moleculer weight and poly dispersity index of these polymers are low.The aim of this thesis is to investigate of which ultrasonic parameters highly effects the ultrasound assisted emulsion polymerization. Also the effects of ultrasound to the aqueous solution is isvestigated by calorimetric and dosimetric methods.A high monomer conversion (%99,9) can be obtained in a period about 120 minutes. By using time versus conversion data, a simple kinetic model (pseudo first-order model) was generated.