Yerel hizmetlerin kamu kurumları eliyle yürütülmesi: Belediye bağlı kurumları ve belediye şirketleri
The administration of local public services by public authorities: The establishments dependent on the municipalities and the municipality companies
  1. Tez No: 313057
  2. Yazar: ERDEM ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ TAŞDELEN, YRD. DOÇ. DR. HALİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Belediyeler, yerel kamu hizmetlerinin yürütülmesinde önemli yeri olan idarelerdir. İçme suyu sağlanması, atık suların arıtılması ve toplu taşıma hizmetleri sağlamak, belediyeler açısından önemli kamu hizmetlerindendir.Büyükşehir belediyelerinde bu hizmetler, büyükşehir belediyesi tüzel kişiliğinden ayrı tüzel kişilikler kurularak yürütülmektedir. Bu hizmetleri yürüten kuruluşlar, ?belediye bağlı kuruluşları? olarak isimlendirilir. Bu kuruluşlar iki grupta incelenebilir: Su ve atık su idareleri,kent içi toplu taşıma idareleri. Tezde belediye bağlı kuruluşları, kamu hizmetlerinin yürütülmesi yöntemleri ve hukuksal rejimleri esas alınarak incelenmiştir.Eskiden bizzat idareler tarafından yürütülen birçok yerel kamu hizmeti alanında, günümüzde özelleşme eğilimi görülmektedir. Bu bağlamda belediyeler, yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerini, kendi şirketlerini kurarak, bu şirketler eliyle yürütmeye başlamışlardır. Bu nedenle belediye şirketleri, yerel kamu hizmetlerinin yürütülmesine alternatif bir yol olarak, idare hukuku açısından incelenmeye çalışılmıştır.Belediye bağlı kuruluşları ve şirketleri ile ilgili olarak, mevzuatın yenilenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yenileme yapılırken, belediyelerin yerel özelliklerinin dikkate alınması, yerel kamu hizmetlerinin daha etkili yürütülmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Municipalities are administrations which play a significant role in managing local public services. Supplying drinking water, refining waste water and providing public transportation services are important public services for the municipalities.These services are carried out by establishing separate legal entities which are independent from the legal entities of the metropolitan municipalities. These establishments performing these services are named as ?the establishments dependent on the municipalities?. They can be analysed in two groups: Water and waste water authorities and inner city public transportation authorities. In the thesis, the establishments dependent on the municipalities are examined in respect of their legal regimes and the methods of administrating public services.Recently there has been a tendency for privatising in the fields of several local public services which were managed by the authorities themselves. In this context, municipalities have started managing the public services they are responsible for by establishing their own companies.Therefore the municipality companies are tried to be examined in terms of administrative law as an alternative of managing local public services.Renewal of the legislation about the establishments dependent on the municipalities and their companies is needed. As amending these regulations, if the local features of the municipalities are taken into consideration, this will provide managing local public services more efficiently.