Otoriter rejimlerde karizmatik meşruiyet: Nasır Dönemi Mısır örneği
Charismatic legitimacy in authoritarian regimes: Nasir Dominance the case of Egypt
  1. Tez No: 313327
  2. Yazar: GÜNER GAMZE KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Otoriter ve kişiselleşmiş iktidarlara sahip Ortadoğu devletleri, demokratik değerlerin yayıldığı bir dünyada, sorunlar yaşamaktadır. Arap halkları daha demokratik, adil ve dürüst hükümetler için mücadele etmektedir. Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözümü, bölgedeki yeni düzenin nasıl kurulacağı, meşruiyet sorunun nasıl ve hangi aktörlerle aşılacağı önemli bir noktadır.Çalışmada Mısır'da Nasır dönemi işlenmiştir. Nasır'ın meşruiyetini nasıl sağladığı ve nasıl kaybettiği sorusuna, Weber'in karizmatik liderlik kavramı ışık tutmuştur. Arap birliği projesinin önderi olması ve devlet kaynaklarının millileştirilmesi ile karizmatik lider haline gelen Nasır çalışmanın hareket noktasıdır. Çalışmada ilk önce meşruiyetin kaynakları ve otoriter rejimler konusu detaylandırılmıştır. Daha sonra ise Nasır'ın Arap dünyasında nasıl lider olduğu, liderlik vasfı ve meşruiyetini nasıl kaybettiği dönemin siyasi gelişmeleri bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Having authoritative and monarchic rulership Middle - East countries live in a world in which democratic values spread. Arabian populace is struggling to get much more democratic, fare and honest rules. The resolution of the problems happening now in Middle -East, how to set up a new order, how to solve constituonalism problem and with which leader are the important ones.In this thesis, Nasır dominance in Egypt is asssesed. The charismatic leadership concept of Weber offers and insight into how Nasır proceeded constitutionalism and how he lost it. After nationalization of state assets, Nasır became a charismatic leader with his a leading role in Arabic. That is the start point of the work. In this thesis, the isssue of resources of constitutionalism and authoritative rulership are detailed. Then how Nasır became a leader in Arabian world, his leadership title and how he lost constitutionalism is assessed through the developments of the political period.