Mixed feelings over an unprecedented election: contestations of ethnicity within the Suryani-Keldani community
İlk kez seçilen bir milletvekilinin ardından çelişkili hisler: Süryani-Keldani toplumundaki farklı eğilimler
  1. Tez No: 313344
  2. Yazar: OYA NUZUMLALI SCHOOLEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Süryani-Keldani bir adayın Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez milletvekili seçilmesinden sonra toplum içinde yaşanan tartışmalarda bir takım görüş farklılıkları belirdi. Görüş farklılıklarının temelinde yatan sebep kimin daha ?doğru? bir etnik özne olduğu hakkındaki görüşayrılığıydı. Bu çalışma vatandaşlık ve duygulanım teorilerini kullanarak tartışmalarda dışavurulan ?samimi? toplulukları inceliyor. Tarihi olayların etkisiyle oluşan şimdiki zamanın yapısal eşitsizliklerini, model azınlık olma durumuyla beliren ruhsal mekanizmaları inceleyerek büyük çoğunluğu Müslüman olan bu ülkede Süryani-Keldanilerin Hristiyan bir azınlık olma durumunu anlamaya çalışıyor. Toplumdaki kurumsal, politik ve ruhsal dinamikleri inceleyerek çokkültürcülüğün etnik kimliği tekilleştirme eğilimini duygulanım teorisini kullanarak eleştiriyor. Ayrıca para-etnografik çalışmanın etnografik engellerin üstesinden gelinmesinde yarattığı kolaylıkları inceliyor.
Özet (Çeviri)
In the juncture of the unprecedented election of a Süryani-Keldani candidate as a member of the parliament of Turkey, and the subsequent discussions that elicited conflicting viewpoints regarding what it means to be a `proper? ethnic subject, this study examines the intimate communities as manifested by these conflicts through citizenship and affect theories. It examines the structural inequalities that result in an affective historical presence, and the particular psychic mechanism of being a model minority in the case of the Süryani-Keldani, a Christian minority group in a predominantly Muslim nation. By demonstrating the institutional, political and psychical dynamics within the community, this study critiques multiculturalism?s tendency to essentialize and hierarchize ethnic identity through affect theory. It also implements para-ethnography in overcoming difficulties of ethnographic access.