From the immortal regulator to the wanna-be dictator: The Specters of the Father in Saatleri Ayarlama Enstitüsü and Kar
Ölümsüz ayarcıdan özenti diktatöre: Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve Kar?da Babanın Gölgeleri
- Tez No: 313343
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, modern Türkiye edebiyatından Saatleri Ayarlama Enstitüsü ve Kar metinlerini bir arada incelemek suretiyle, iki metnin birbirleriyle olan diyaloğunu modernleşme/batılılaşma, baba kompleksi, Doğu-Batı ayrımı olguları açısından göstermeyi hedefler. Yakın metin analizi sonucunda Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nün, Orhan Pamuk'un değişen anlatı tekniklerini, edebi akımlarda deneyimlenen gelişmeleri ve iki romanı birbirinden ayıran yaklaşık elli sene içerisinde tarihin arenasında (Sunay Zaim'in ifadesiyle ?sahne?) vuku bulan olayları göz önüne alarak geliştirdiği Kar metni için bir model teşkil ettiği gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın esas amacı, Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nde dikkatlice gizlenen, Kar'da ise açıkça belli olan baba figürü üzerinden iki roman arasındaki yakın ilişkiyi açığa çıkarmak ve bu eserler ardındaki temel ilgi odaklarına, şayet mevcutsa sundukları çıkarımlara veya önerilere ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
This study brings two texts of modern Turkish literature together, Saatleri Ayarlama Enstitüsü [The Clock-Setting Institute] and Kar (Snow) in order to show their dialogue with each other through the issues of modernization/westernization, the father complex, East-West division. Close textual analysis shows that the former is a model for the latter, which Orhan Pamuk develops in accordance with the changes in narrative techniques, developments in literary movements and unfolding of events in the historical arena (?stage? in Sunay Zaim?s words) in the approximately five decades separating the two novels. The study?s main aim is to uncover the close relationship between the two novels through the father figure, carefully hidden in the former and overtly obvious in the latter, and to bring to light what the basic concerns behind their works are, what the conclusions or suggestions they propose are, if there are any.