Aydın vilâyetinde doğal afetler (1850-1900)
Natural disaster in vilâyet in Aidin
- Tez No: 313355
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 449
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında Aydın vilayeti, Osmanlı Devleti'nde doğal felaketlerin sıklıkla yaşandığı bir coğrafya olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde Aydın vilayeti çok sayıda deprem, çekirge istilası, kuraklık, sel, don, dolu, fırtına, yıldırım düşmesi gibi afetlere maruz kalmıştır. En fazla tarımsal faaliyetleri etkileyen bu afetlerin sonucunda Aydın vilayetinde can kayıpları, yaralanmalar, kıtlıklar, salgın hastalıklar, ekonomik krizler, fiyat artışları, çevre ve ulaşım problemleri gibi birçok sosyo-ekonomik olay yaşanmıştır.Meydana gelen afetler sonrasında, afetzedelerin yaralarının sarılması ve önlenmesi muhtemel nitelikli bazı afetler öncesinde alınması gereken tedbirler konusu, Aydın Valiliğini ile Osmanlı merkezi hükümetini uzun süre meşgul eden, aynı zamanda büyük masraflar gerektiren önemli meselelerden biri olmuştur.Kısacası bu çalışmada, Aydın vilayetinde meydana gelen doğal afetlerin vilayet halkına, çevreye, bölge ve ülke ekonomisine etkisi, yaşanan afetler sonrasında nasıl bir kriz yönetimi sergilendiği, merkezi ve mahalli yönetimlerin ne tür tedbirler aldıkları, afetzede halk-yönetici ilişkileri, afete uğramayan Osmanlı toplumunun afetzedelere karşı tutumları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the second part of the 19th century, Aydın vilayat (province) witnessed many natural disasters, such as earthquake, grasshopper invasion, drought, flood, freeze, hail, storm and stroke of lightning. These disasters not only affected agriculture, but also caused deaths, losses, droughts, epidemics, economical crises, inflation, environmental problems and problems with transportation etc. What had to be done following those disasters cost both time and money for local and central governments.This study examines and shows what and how natural disasters affected Aydın vilayat and how local and central governments managed to deal with them, what measures they took to avoid great harms or damages further crises could cause to people, economy, government etc. It also analyzes what impact natural disasters had on relations between officials and local people and how central and local governments approached toward victims in post-disaster periods.