Seyyahların gözüyle Halep
From the eyes of the travelers Aleppo
  1. Tez No: 313394
  2. Yazar: NEZİF CIKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÂZIM PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Seyyahların Gözüyle Halep isimli çalışmamızda Ortaçağ'dan başlayarak günümüze kadarki zaman dilimini inceledik. Kısa bir girişten sonra seyyah ve seyahatname kavramlarının batı dillerinde ve bizdeki karşılıklarını ve yansımalarını açıklamaya çalıştık. Giriş bölümünde ayrıca tezimizde kullandığımızı kaynakları kısaca tanıttık.Birinci bölümde Halep'in tarihçesini İslâm öncesi ve İslâm sonrası dönem olmak üzere iki ana başlıkta inceledik. İslâm öncesi dönemi özet olarak izah ettikten sonra, Emevi ve Abbasîlerden başlayarak sırasıyla Hamdaniler, Mirdasiler, Selçuklular, Zengiler, Eyyubiler, Memlûklular ve Osmanlılar dönemlerini kısaca incelemeye çalıştık.İkinci bölümde çoğunluğu İslâm dünyasından olmak üzere Ortaçağ'da Halep'i ziyaret eden seyyahları inceledik. Nasır-ı Hüsrev, Tudelalı Benjamin, Yakut El-Hamevi, İbn Battuta, İbn Cübeyr, Makdisi, İdrisi ve İbn Havkal gibi coğrafyacı ve seyyahları inceledik. Bunlardan bazıları seyyahtan ziyade coğrafyacı kimliği ile bilinmesine rağmen yine de incelemeyi uygun bulduk. Bunun sebebi bu dönemde coğrafyacı ile seyyah kavramlarının iç içe geçmiş olmasıdır.Üçüncü bölümde Yeniçağ'da bölgeyi ziyaret eden seyyahları inceledik. Bu dönemde sayıları gittikçe artan batılı seyyahlar çoğunluğu oluşturdu. Ele aldığımız seyyahların farklı özelliklerde olmasına özen gösterdik. Tavernier, William Biddulph, Antonio Tenreiro, Hans Ulrich Krafft, Mestre Afonso, Manuel Godinho, Polonyalı Simeon ve Evliya Çelebi bu dönemde incelediğimiz seyyahlardır.Son bölüm olan dördüncü bölümde ise Yakınçağ'da Halep'i ziyaret eden seyyahları inceledik. Bunlar Buckhardt, George Robinson, Dr. Şerafeddin Mağmumi, İlber Ortaylı, James Phillips Fletcher, Hector Dinning ve Olivier'dir.
Özet (Çeviri)
In our work named From the Eyes of the Travelers Aleppo we studied the period of time beginning from Middle Ages and continuing until today. After a short introduction we tried to explain the counterparts and reflections of traveler and travel book concepts in our language and western languages. Also we briefly introduced the sources used in our thesis in introduction.In first chapter, we studied the short history of Halep in two main topics as pre-islamic and post-islamic term. After we explained pre-islamic term in summary, we tried to study briefly Hamdanids, Mirdasids, Saldjukids, Zengids, Ayyubids, Memluks and Ottomans periods respectively beginning from Umayyads and AbbasidsIn second chapter, we studied travelers the majority of whom are from Islamic World visiting Aleppo in Middle Ages. We studied geographers and travelers such as Nasir-i Khusraw, Benjamin of Tudela, Yaqut Al-Hamawi, Ibn Battuta, Ibn Jubayr, Al-Mukaddasi, Idrisi and Ibn Hawqal. Although some of them are known as geographer rather than traveler, we found the research suitable. The reason of this is geographer and traveler concepts are meshed in this term.In third chapter, we studied the travelers visiting the region in New Age. Western travelers increasing in number in this period constituted the majority. We paid attention that travelers we examined have different characteristic. Tavernier, William Biddulph, Antonio Tenreiro, Hans Ulrich Krafft, Mestre Afonso, Manuel Godinho, Polish Simeon and Ewliya Celebi are the travelers we studied in this period.We studied travelers visiting Aleppo in Modern Age in last chapter which is fourth chapter. These are Buckhardt, George Robinson, Dr. Şerafeddin Mağmumi, İlber Ortaylı, James Phillips Fletcher, Hector Dinning an Olivier.