Halep vilayeti Evamir-i Sultaniye Defteri (H. 1133-1138/M. 1720-1725) transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the Central Orders Book (A. D. 1720-1725) of the province of Aleppo
  1. Tez No: 313395
  2. Yazar: TUBA DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NURİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Suriye'nin kuzeyinde yer alan Halep, Anadolu'dan Mezopotamya'ya ve Akdeniz'den İran'a giden ana yolların kavşak noktasında kurulmuştur. Halep, Yavuz Sultan Selim döneminde yapılan Mercidabık savaşıyla (m.s. 1516) Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu tarihten Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışına kadar süren 402 yıllık hakimiyeti boyunca Halep şehri, Halep vilayetinin başşehri olmuştur. Halep Vilayeti Maraş, Urfa ve Halep adlarında üç sancak ve yirmi dört kazadan oluşmaktaydı.Bu tez çalışmasına kaynak oluşturan belge, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği çerçevesinde Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kabacık koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ?Halep Şer`iye Sicilleri projesi? kapsamında Şam`daki Tarihi Araştırmalar Merkezi`nin binasında bulunan Halep, Şam, Hama, Humus`a ait binlerce sicil defteri arasındadır. Belgenin bazı sayfaları, okunamayacak kadar yıprandığı için okunamamıştır. Evamir-i Sultaniye Defteri, merkez-taşra arası yazışmaların kaydedildiği bir çeşit şer'iyye sicili defteridir.Bu tez çalışmasında, 1720-1725 (H. 1133-1138) yıllarına ait“ Halep Vilayeti Evamir-i Sultaniye Defteri ”nin transkripsiyonu yapılarak, defterde bulunan belgelere göre belirtilen dönemde Halep Vilayeti'nin idari, sosyal ve ekonomik yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aleppo, which is in the North of Syria, has been built on the intersection of the main roads which bind Anatolia and Mesopotamia the Mediterranian Sea and Iran. Aleppo joined in the Ottoman Empire in the period of Yavuz Sultan Selim with the Mercidabik war (AD 1516). From this date to the date of the collapse of the Ottoman Empire during the 402-year domination, the city of Aleppo, was the capital of the province of Aleppo. The province of Aleppo, consisted of three ensigns the names of Maras, Urfa, Aleppo and twenty-four districts.The source document of this thesis is found in Historical Research Center`s main building in Damascus within?The Project of Şer?iyye Registers of Aleppo? which is held in the framework of Turkey-Syria Interregional Cooperation by the team that coordinated by Assoc. Dr. Mehmet KABACIK. Some pages of the document, for they wear could not be read as it is unreadable. The Central Orders Book, is a kind of Şer?iyye Registers Book that stored correspondences between the central-provincial.In this thesis, The“ Central Orders Book ”1720-1725 transcripted. According to the documents mentioned in the book, for the period that said, administrative, social and economic structure in the province of Aleppo are examined.