Evsel veya endüstriyel kirlilik içeren yüzeysel suların ve atık suların fizikokimyasal yöntemlerle arıtılması
  1. Tez No: 3134
  2. Yazar: ŞERMİN YEŞİLNACAR TUĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Evsel veya endüstriyel atıksular Gediz nehir suyu ile değişik hacimsel oranlarda karıştırılarak bu çalışmada kullanılacak olan kirli sular hazırlanmıştır. Değişik kirlilik yüküne sahip bu kirli suların fiziko- kimyasal yöntemlerle arıtılabilirliği araştırılmıştır. Laboratuvar öl çeğinde koagülasyon ve f lokülasyon işlemlerine model oluşturmak amacı ile jar testi aparatı kullanılmıştır. Arıtma işleminin ekonomik ve verimli bir şekilde sağlanabilmesi amacı ile değişik koagülant ve flokülasyon yardımcıları gerek evsel gerek en düstriyel kirli sular için kullanılarak optimum dozlar belirlenmiştir. Bu çalışmada şap ve ferri klorür temel koagülantlar olarak, katyonik polielektrolit hem koagülant hem de flokülasyon yardımcısı olarak, anyonik polielektrolit, noniyonik polimer ve bentonit kil flokülasyon yardımcısı olarak kullanılmıştır. Arıtma çalışmalarının bir kısmı yan- lızca koagülant maddeler kullanılarak, diğer bir kısmı ise koagülant maddeler ile birlikte değişik flokülasyon yardımcıları denenerek ya pılmış, bu çalışmalar sonucunda fizikokimyasal arıtmanın uygulanabilir liğine yardımcı olacak sonuçlar elde edilmiş ve öneriler getirilmiştir. SUMMARY Synthetically polluted river water was prepared by mixing either domestic or industrial waste water with water from the Gediz River. The wastewaters thus prepared had a wide range of COD values and these were treated with various coagulants and coagulant aids in order to determine the optimum physico chemical treatment conditions. ?fir- Aluminum sulfate and iron III chloride were used as the main coagulants and anionic, cationic and nonionic polymers and bentonite were added as either coagulant aids or coagulants. Optimum coagulant and polymer doses were determined for the various treatment alternatives and treatment proposals were made with respect to the origin and the COI of the specific waters. -x-
Özet (Çeviri)