Aydın-Şahinali toz kömürü örneğinde sert linyitlerin masa ve jigde yıkanma koşullarının araştırılması
- Tez No: 3135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
II ÖZET Aydın-Şahinali toz kömürleri örneğinde, kömürün külünden arındırılma- sx için lab ratuvar çaptaki wifley standart masası ve pistonlu jig- leçalışmalar yapılmıştır. Her iki yıkama cihazımın optimal yıkama ko şullarında elde edilen ürünler gözönüne alınarak performans kriter ler iyle yöntemin yıkama sonuçları değerlendirilmiştir. Wifley standart masasındaki optimal yıkama koşullarının, saptanmasın da yüzey eğimi, su miktarı, besleme miktarı re ayırma bıçakları arasın daki mesafeler değiştirilmiştir. Aydın-Şahinali açık ocak-U + kapalı ocak toz(5-0,3 mm) kömürlerinin optimal koşullarda yıkanmasıyla, % 33.00 küllü tüvenan kömürden, #18. 92 küllü temiz kömürün t% 59 «62 ağırlık randımanıyla kazanılabileceği tesbit edilmiştir. Pistonlu j iğde } yatak kalınlığı, besleme-su miktarı arasındaki oran re sabit besleme-su miktarı oranında suyun akış hızı değiştirilerek op timal toz kömür yıkama koşulları tesbit edilmiştir. Aydın-Sahiaali açık ocak-1 toz (5-0.3 mm) kömürlerinin elde edilen optimal koşullar da yıkanmasıyla, % 36. 9^ küllü tüvenan kömürden, # 51.^5 ağırlık ran- dımanıy la, #2^.78 küllü temiz kömürün kazanılabileceği saptanmıştır. i Wifley standart masası ile pistonlu jigde, optimal yıkama koşulların da elde edilen yıkama ürünleri 5-2,2-1,1^0.3 «m tane fraksiyonları na ayrılmış ve bir tane fraksiyonunun yüzdürme -batırma testleri ya pılmıştır. Bu test sonuçları dikkate alınarak, her tane fraksiyonuna ait performans kriterleri tesbit edilmiştir. lîifley standart masasın da en iyi performans kriterlerinin 5-2 ve 2-1 mm tane iriliğindeki toz kömürlerin yıkanmasıyla elde edildiği tesbit edilmiştir.Pistonlu jigde, yıkanan toz kömürlerden 5-2 mm tane iriliğindeki toz kömürlerin en iyi performans kriterlerine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the washing oonditions of Aydın-Şahinali raw ooal samples at wif ley (shaking) tables and Jigs have been investigated.Under the opti«- mum washing oonditions the performance oriterions have been determined and the evaluation studyings of washing system have been done. At the end of the ooal washing an wif ley shaking tables a clean ooal with a grade of 18, Ş2 $ ash at a recovery of 59»62 fo from the samples raw ooal which originally hod a grade of 33,00 % ash.At the end of the ooal washing on jig a olean ooal with a grade of 24,78 $ ash at a recovery of 51,45 i° from the sample, raw ooal which originally had a grade of 36,94 $ ash. The olean ooal and waste obtained from the wifley shaking table and jig at optimum oonditions have been seperated into 5~2i2-l and 1-0,3 mm size frac tions and for every size fraction performance values have been. föünd.The best performance values for wifley shaking table have been taken in 5-2 and 2-1 mm size fractions and for jig in 5-2 size fraction.