Perkütan translüminal koroner anjioplasti öncesi ve sonrası değişik zamanlarda yapılan egzersiz thallium-201 myokard perfüzyon sintigrafisi testlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 31341
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-61- ö 2 E T. PTCA'den önce, bir hafta sonra ve üç ay sonra yapılan Egzersiz Thallium Myokard Sintigrafisi arasındaki farklı ve egzersiz toleransındaki değişikliği araştırmak için toplam 15 koroner arter hastası üzerinde çalışılmıştır. 15 olguya PTCA den önce ve sonra üç ayrı zamanda üç Egzersiz Tl-201 Myokard Sintigrafisi yapılmış tır. Sonuçta üçüncü ayda yapılan testte double product ve iş yükün- deki ( P < 0.05) artışlar egzersiz toleransmdaki gelişmeyi göstermiştir.Egzersin testindeki pozitiflik oranı ise bir hafta sonrasında önemli miktarda ( P < 0.05) azalmıştır.Aynı değişiklik thallium sonuçlarında da elde edilmiştir ( P < 0.05). Sonuç olarak PTCA'den sonra egzersiz testleri hem egzersiz kapasitesindeki artışı hemde koroner arter hastalıgındaki düzelmeyi sintigrafi ile birlikte göstermiştir ; ancak koroner arter hastalığı açısından bir hafta sonraki testlerle üçüncü aydaki testler arasında önemli bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
-62- ABSTRACT To investigate the difference in exercise tolerance and dif ferences between exercise thallium myocard syntigraphies which were made before PTCA and 1 week and 3 months after PTCA, a total of 15 coronary artery patients were studied. The results of the tests which were made 3 months after PTCA showed that, the double product and work load increased (P < 0.05) which implied an increase in exercise tolerance. The exercise test results 1 week after PTCA showed signifi cant improvements (P < 0.05). Thaliium results showed similar improvements (P < 0.05). As a conclusion, the results of the exercise test and the results of thallium syntigraphy after PTCA were found to be in aggrement ; but in both tests no significant difference was obtai ned between 1 week and 3 months measurements.-.