Analjezik akım modalitelerinin ağrı eşiği ve toleransı üzerine etkinliklerinin karşılaştırılması
The Effects of analgesic current modalities on pain threshold and tolerance
- Tez No: 31340
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Değişik problemlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrı semptomu kişilerin günlük yaşamla rını ve davranışlarını etkilemektedir. Deneysel ağrı eşiği ve toleransı çalışmaları ağrıya karşı gösterilen davranışların değerlendirilmesini sağlamakta ve analjezik olarak kullanılan yakla şımların etkilerinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Elektroterapide kullanılan analjezik akım modalitelerinin ağrı eşiği, toleransı ve ağrı du yarlılık sının üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla planladığımız çalış ma Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Elektroterapi Ünite sinde gerçekleştirilmiştir. Sağlıklı 20 olgu üzerinde 5 değişik analjezik akım modalitesi ayrı ayrı uygulanarak ağrı eşiği, toleransı ve ağrı duyarlılık sının üzerindeki etkileri, elektrik sti- mülasyonu ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmamızın sonucunda tüm analjezik modalitelerin ağn eşiği ve toleransı üzerine olumlu etkileri olduğu bulunurken (P < 0.05), ağn duyarlılık sının üzerine etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P > 0.05). Kullanılan akım modalitelerinin birbirlerine göre et kinliklerinin daha iyi belirlenmesi için klinik ağn ortamında da değerlendirilmesi düşüncesin deyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of Analgesic Current Modalities on Pain Threshold and Tolerance The symptoms of pain due to different problems effect personal daily activities and be haviours. The studies of experimental pain threshold and tolerance are used to evaluate human be- haviur towards pain and the effects of analgesic modalities. The purpose of this study was to investigate the effects of analgesic current modalities on pain threshold and tolerance. This study was carried out in the Electrotherapy Unit of Ha cettepe University Physical Therapy and Rehabilitation School. Five different analgesic cur rent modalities were applied to 20 healty subjects and the pain threshold, tolerance and pain difference limen evaluated through electrical stimulation. As a result all, of the analgesic electrical modalities had positive effects on pain thres hold and tolerance (P < 0.05). It has been determined that the interaction of these modalities should also be evaluated in clinical conditions.