İbn Rüsteh'in A'lâki'n-Nefîse adlı eseri
Ibn Rusta and his work called Alaq al-Nafisa
  1. Tez No: 313420
  2. Yazar: ALİ FUAT EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
?İbn Rüsteh'in ?A'lâki'n-Nefîse? Adlı Eseri? isimli tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın metodu, araştırmada kullanılan kaynaklar ve kavramsal çerçeve alt başlıklarından oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve başlığı altında ise tarih, coğrafya ve tarihi coğrafya kavramları anlatılmıştır.Birinci bölümde İslam öncesi ve İslami dönem coğrafya algıları anlatılmaya çalışılmış, ardından İbn Rüsteh'in hayatı, eserleri ve coğrafyacılığı aktarılmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde ise İbn Rüsteh'in A'lâki'n-Nefîse adlı eserinin tercümesi verilmiştir. Bu bölümde eserin tercümesi olduğu gibi verilmiştir. Ayrıca tercüme dipnot referanslarıyla desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, ?Ibn Rusta and His Work Called Alaq Al-Nafisa?, has been formed mainly by an introduction and two main chapters. At the Introduction, method of the study, sourches of the study and conceptual frame have been given. At the Conceptual Frame, history, geography and historical geography have beeen studied.At the First Chapter, after Pre-Islam and Islamic Geography have been given, the life of the author, his works and geographical methodology have been introduced.At the Second Chapter, translation of the work called Alaq Al-Nafisa has been given. This translation has been supported by the footnote referances.