Romatoid artrit ve osteoartritli hastalar ile sağlıklı kişilerin, fonksiyonel egzersiz kapasiteleri ve fiziksel uygunlukları arasındaki farklılıkların karşılaştırılması
- Tez No: 31347
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
123 ÖZET Romatoid artritli ve osteoartritli olgularla sağlıklı kişilerde, egzersiz kapasitesi ve fiziksel uygunluk testleri açısından bir fark olup, olmadığını araştırmak amacıyla, her biri 17 kişiden oluşan, 51 olgu ile çalışmamız gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız H.Ü. Fizik Tedavi ve Reha bilitasyon Yüksekokulu Kardiopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde yapılmıştır. Her üç gruba da koşubandı egzersiz testi, fiziksel uygunluk testleri uygulanmış, olguların ambulasyonlan, kendine bakım aktiviteleri açısından bazı özellikleri incelenmiştir. Yapılan egzersiz testi sonucunda, sağlıklı kişilerin daha yüksek iş yüküne (p< 0.05) ulaştıkları, bu nedenle kalp hızı ve kan basıncı artışlarının da p< 0.05 ile önemli olduğu saptanmıştır. Olguların fiziksel uygunluk parametreleri, fonksiyonel testler ile kendine bakım, transfer ve ambulasyon sonuçlan ise sağlıklı grubu destekler şekilde önemli farklılık (p< 0.05) göstermiştir. Sonuçlar; bu tür sorunlarda klasik değerlendirmenin yanında, egzersiz testlerinin ve fizik sel uygunluk konusunun da ele alınması gerektiğini kanıtlamaktadır. Bu incelemelerin roma toid artritli ve osteoartritli hastalarda, fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının planlanma sına ışık tutacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY The study was done to find the differences in exercise capacity and physical fitness bet ween rheumatoid arthritis, osteoarthritis and healthy individuals. Our study was performed in Hacettepe University School of Physical Therapy and Rehabilitation in Cardiopulmonary Re habilitation Unit. Each group was consisted of 15 subjects. Treadmill exercise tests and physical fitness tests were done, some characteristics in am bulation and self - care activities were evaluated. Healthy subjects got better results from the view point of work capacities (p < 0.05). Physical fitness, functional tests, self - care and transfers activities and ambulation were also found to be statistically important (p < 0.05). As a result, besides conventional assesments, exercise tests and physical fitness evalua tions must be applied because these parameters are also important in planning physical thera py and rehabitation programs in rheumatoid arhritis and osteoarthritis.