Geriatrik populasyonda serum B2 mikroglobulin düzeylerinin yüksekliği renal disfonksiyondan bağımsız bir inflamatuar marker mıdır?
Are high levels of serum B2 mikroglobuline, independent inflammatory markers from renal dysfunction in geriatric population?
- Tez No: 334251
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Geriatrik Populasyonda Serum B2 Mikroglobulin Düzeylerinin Yüksekliği Renal Disfonksiyondan Bağımsız Bir İnflamatuar Marker mıdır? Amaç: Geriatrik hasta popülasyonunda serum Beta-2 mikroglobulin düzeyinin inflamatuar bir belirteç olarak yerinin saptanması ve diğer inflamatuar belirteçlerle karşılaştırılarak etkinliğinin, güvenirliliğinin belirlenmesi ve kırılganlık göstergesi olup olmadığının saptanması amacıyla bu çalışma yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Serum B2 mikroglobulin seviyesinin inflamasyonla ilişkisini değerlendirmek için; Romatoid Artrit?li 20 hasta (kronik inflamatuvar hastalık), Osteoartrit?li 20 hasta (kronik non-inflamatuvar hastalık), akut enfeksiyonlu 22 hasta ve 19 sağlıklı birey (SS) olmak üzere toplam 81 kişi alındı. İnflamatuar belirteçleri etkileyebilen malignite, evre 3-4 kalp yetmezliği, böbrek fonksiyon bozukluğu, karaciğer hastalıkları, obezite, otoimmün hastalık, ilaç kullanımı (antiinflamatuar, antibiyotik ve immünsupresif) ve 65 yaş altı hastalar alınmadı. Tüm grupların kas iskelet ve sistemik muayeneleri yapıldı. Beta-2 mikroglobulin beckman coulter DXC 800 cihazı ile türbidimetrik yöntemle çalışıldı. Sedim, CRP, prokalsitonin, ferritin, İL-1, İL-6, TNF-alfa, D-vitamini ve biyokimyasal tetkikler çalışılarak Beta-2 mikroglobulin ile karşılaştırıldı. Tüm gruplara kırılganlık değerlendirilmesi amacıyla yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ve Clinical Fraility Scale (CFS) uygulandı. Bulgular: Hastaların 29 (% 35.8) erkek, 52 (% 64.2) si kadındı. Tüm hastaların Beta-2 mikroglobulin düzey ortalaması 3.8±1.3 mg/L (1.24-7.9 mg/L) saptandı. Gruplar arasında Beta-2 mikroglobulin düzeyi ortalaması arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı. Beta-2 mikroglobulinin hem akut enfeksiyon hem de Romatoid artrit gibi kronik inflamatuar bir hastalıkta yüksek bulundu. CFS ve SF36 yaşam kalitesi skorlarına göre; yaşam kalitesi skoru en düşük grup akut enfeksiyon grubu ve bunu takiben artan değerler Romatoid artrit, Osteoartrit ve sağlıklı grupta görüldü. Serum B2 Mikroglobulin düzeyi ile yaşam kalitesi arasında ters yönlü bir ilişki bulduk. B2 Mikroglobulin düzeyi tüm gruplarda yaş, CRP, sedim, prokalsitonin, WBC, ferritin, HES, IL-6, TNF alfa, CFS ile pozitif korelasyon gösterdi. B2 Mikroglobulinin Hb, Htc, Fe/TİBC, D-vitamini, HDL, albümin ve SF-36 ile negatif korelasyon gösterdi. Akut enfeksiyöz durumlarda D-vitamini, T.kolesterol, HDL, LDL seviyelerinin düştüğü saptandı. Sonuç: Kırılganlığın değerlendirilmesinde serum Beta-2 Mikroglobulin düzeyi en az SF36 ve CFS skorları kadar değerlidir. Serum Beta-2 Mikroglobulin düzeyi yükseldikçe yaşam kalitesi azalmaktadır. Beta-2 Mikroglobulin düzeyi diğer değişkenlerden bağımsız, yaş, IL-6, TNF-alfa ve CFS skoru ile pozitif, SF-36 skoru ile negatif korelasyon gösterdi. Serum Beta-2 Mikroglobulin düzeyi akut enfeksiyöz durumlarda akut faz reaktanlarından en fazla CRP ile korelasyon göstermiştir. Serum Beta-2 Mikroglobulin düzeyi inflamasyon ve kırılganlığın bir göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Are High Levels of Serum B2 Mikroglobuline, Independent Inflammatory Markers From Renal Dysfunction In Geriatric Population? Object: This study was to aim to determine the microglobulin level of serum B2 in geriatric patient population as an inflammatory marker and to compare with other inflammatory markers in order to determine its effectiveness, reliability and whether it is brittleness marker or not. Materials And Methods: In order to evaluate the relationship between inflammation and Serum B2 microglobulin level, totally 81 participants were attended as 20 patients with rheumatoid arthritis (chronic inflammatory disease), 20 patients with osteoarthritis (chronic non-inflammatory disease), 22 patients with acute infection and 19 control groups( healthy individuals). Malignancy, grade 3-4 congestive heart failure, renal disfunction, chronic liver disease, obesity, autoimmune disease, anti-inflammatory, antibiotic and immunosuppressive drug therapy which affect the inflammatory markers and people who are except from geriatric population and under 65 years of age could not have attended to this study. Muscoloskeletal and systemic examens of all groups have been done. Serum B2 was compared with other inflammatory makers such as sedime, CRP (c-reactive protein), procalcitonin, ferritine, IL-1, IL-6, TNF-alpha, D vitamine and routine biochemical tests. To evaluate the touchiness, Quality of Life Measure and Clinical Frailty Scale(cfs) are applied. Symptoms: 29 (35.8 %) men and 52(64.2%) women patients have attended. Average of B2 microglobin level of all groups have been determined as 3.8±1.3 mg/L (1.24-7.9 mg/L). Significant difference was determined as statistically between groups and B2 Microglobulin level. B2 microglobulin was determined as high in both acute infection and rheumatoid arthritis. According to the quality of CFS and SF36; Score of quality of life is the lowest in acute infections. And increased values have been seen in Rheumatoid arthritis, osteoarthritis and healthy individuals. We have determined indirectly related between Serum B2 Microglobulin level and quality of life. B2 Microglobulin has positive correlation with age, CRP, sedime, procalcitonin, WBC, ferritin, HES, IL-6, TNF alpha, CFS. Otherwise, it has negative correlation with hemoglobin, htc, Fe/TİBC (TSAT), D-vitamine, HDL, albumen and SF-36. In the case of acute infectious, the level of D vitamine, T.cholesterol, HDL, LDL and TG are decreased. Result: B2 Microglobin level is valuable as scores of SF36 and CFS in touchiness evaluation. Quality of life of patient decreases while their B2 Microglobulin level increases. Beta-2 Microglobulin level is independent from other variables and it has shown positive correlation with age, IL-6, TNF-alfa and CFS scores and it has shown negative correlation with SF-36 score.cSerum Beta-2 Mikroglobulin level has shown that it has correlation with CRP in the case of acute infectious. Serum Beta-2 Microglobulin level can be inflammatory and touchiness maker.