R3Co29Si4B10 bileşiklerinin manyetik özellikleri
Magnetic properties of the R3Co29Si4B10 compounds
- Tez No: 313489
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KERVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, bor tabanlı dörtlü intermetalik R3Co29Si4B10 (R = La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Dy) bileşiklerinin kristal yapı ve manyetik özellikleri x-ışını toz kırınımı ve mıknatıslanma ölçümleri ile çalışılmıştır. Bütün bileşikler P4/nmm uzay gurubundaki tetragonal kristal yapıda kristallenmektedir. R=Gd ve Dy bileşiklerinde ferrimanyetik davranış gözlemlenirken, R=La, Ce, Pr, Nd ve Sm bileşikleri ferromanyetiktirler. Curie sıcaklıkları 149 K ve 210 K arasında değişmektedir. R3Co29Si4B10 (R=Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Dy) bileşiklerinde Curie sıcaklıkları de Gennes faktörü ile kabaca orantılıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crystal structure and magnetic properties of quaternary rare-earth intermetallic borides R3Co29X4B10 with R=La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Dy have been studied by x-ray powder diffraction and magnetization measurements. All compounds crystallize in a tetragonal crystal structure with the space group P4/nmm. Compounds with R=La, Ce, Pr, Nd and Sm are ferromagnets, while ferrimagnetic behavior is observed for R=Gd and Dy. The Curie temperatures vary between 149 K and 210 K. The Curie temperatures in R3Co29Si4B10 (R=Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Dy) compounds are roughly proportional to the de Gennes factors.