Tree-based channel assignment schemes for multi-channel wireless sensor networks
Çok-kanallı kablosuz algılayıcı ağları için ağaç-tabanlı kanal atama yöntemleri
  1. Tez No: 313532
  2. Yazar: ÇAĞLAR TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları (KAA) kurmak için kullanılan birçok algılayıcı düğüm düzlemleri kablosuz iletişim için birden çok radyo kanalını destekleyebilmektedir. Bu yüzden, tek bir radyo kanalı kullanıp tüm ağ için onu paylaşmak yerine, toplam üretilen işi arttırmaya ve paket çarpışmasını ve gecikmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek toplam girişimi azaltmak için, eş zamanlı olarak birden çok kanaldan algılayıcı ağlarında yararlanılabilir. Bu ancak, çok-kanallı iletişimde kullanılacak düğümlere kanal atamak için uygun kanal atama yöntemleri kullanılmasını gerektirir. Genellikle algılayıcı düğümlerinde oluşturulan veri, ağda bulunan bir ya da daha çok alıcıya yol atama ağaçlarıyla taşındığı için, KAA'da kanal atamak için ağaç-tabanlı kanal atama yöntemlerinin kullanılması doğal bir yaklaşımdır. Çok-kanallı KAA'lar için iki adet hızlı ağaç-tabanlı kanal atama yöntemi sunulmaktadır (BUCA ve NCCA). Ayrıca, algoritmalarımızda karar verirken kullanılan yeni bir ağ girişim ölçevi de önerilmektedir. Önerilen yöntemler ayrıntılı benzetim ve deneylerle değerlendirilmektedir ve literatürde iyi bilinen başka bir ağaç-tabanlı iletişim kuralı ile karşılaştırılmaktadır. Sonuçlar önerdiğimiz algoritmaların diğer yöntem ile karşılaştırıldığında daha iyi başarım gösterdiğini ve %40'a kadar başarım artışı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, hangi durumlarda başarım artışına ulaşıldığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A lot of sensor node platforms used for establishing wireless sensor networks (WSNs) can support multiple radio channels for wireless communication. Therefore, rather than using a radio single channel and sharing it for the whole network, multiple channels can be utilized in a sensor network simultaneously to decrease the overall interference in the network, which may help increasing the aggregate throughout in the network and decrease packet collisions and delay. This requires, however, appropriate channel assignment schemes to be used for assigning channels to the nodes for multi-channel communication in the network. Since, data generated by sensor nodes are usually carried to one or more sinks in the network using routing trees, tree-based channel assignment schemes are a natural approach for assigning channels in a WSN. We present two fast tree-based channel assignment schemes (called BUCA and NCCA) for multi-channel WSNs. We also propose a new network interference metric that is used in our algorithms while making decisions. We evaluate our proposed schemes by extensive simulation experiments and compare them with another well-known tree-based protocol from the literature. The results show that our proposed algorithms can provide better performance, up to 40% performance increase in some cases, compared to the other method. We also discuss in which cases the performance improvement can be achieved.