Longitudinal analysis of search engine query logs: Temporal coverage
Arama motoru sorgu kayıtlarının uzun süreli analizi: Zaman boyutlu kapsam
  1. Tez No: 313533
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gün geçtikte Internet büyümekte ve Web arama motoru kullanımı sürekli artmaktadır. Kullanıcıların internet tarayıcılarını başlatıkları ana sayfa, genellikle bir arama motorunun giriş sayfasıdır. Kullanıcıların çoğunluğu belirli bir siteye erişmek için, Internet tarayıcısının adres çubuğunu kullanmak yerine, arama motorunun ara yüzüne Web sayfasının ismini yazmayı tercih etmektedir. Arama motorlarının Web'e giriş noktasındaki bu önemli rolünü göz önüne alarak, kullanıcıların zaman içerisinde ortaya çıkan Web arama eğilimlerini anlamaya yönelik bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Arama motorları tarafından dönen sorgu sonuçlarının zamana göre değişiminin analizi, Web üzerinde gerçekleştirilen arama işleminin mevcut durumu ve gelecekteki yönelimleri ile ilgili önemli noktaları açığa çıkaracaktır.Tez çalışmamızda, 630000 gerçek sorgu seti için gerçek bir arama motoru tarafından 2007 ve 2010 yıllarında sağlanan iki ayrı zamana ait sorgu sonuçlarının büyük ölçekli analizini gerçekleştirdik. Yaptığımız analizler Web arama sonuçlarının gelişimi konusundaki bir kaç kritik soruya cevap aramaktadır. Çalışmamız, sorgu cevaplarının büyük ölçekli boylamsal analizi açısından, bu kritik sorulara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The internet is growing day-by-day and the usage of web search engines is continuously increasing. Main page of browsers started by internet users is typically the home page of a search engine. To navigate a certain web site, most of the people prefer to type web sites? name to search engine interface instead of using internet browsers? address bar. Considering this important role of search engines as the main entry point to the web, we need to understand Web searching trends that are emerging over time. We believe that temporal analysis of returned query results by search engines reveals important insights for the current situation and future directions of web searching.In this thesis, we provide a large-scale analysis of the evolution of query results obtained from a real search engine at two distant points in time, namely, in 2007 and 2010, for a set of 630000 real queries. Our analyses in this work attempt to find answers to several critical questions regarding the evolution of Web search results. We believe that this work, being a large-scale longitudinal analysis of query results, would shed some light on those questions.