Scattering from impedance objects at the edge of a perfectly conducting wedge
Mükemmel iletken bir kama üzerindeki empedans cisimlerden saçılma
  1. Tez No: 313540
  2. Yazar: BEHNAM GHASSEMİPARVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada mükemmel iletken bir kama üzerindeki empedans cisimlerden saçılma problemi araştırılmıştır. Bu problemin çözümünde küresel vektör dalga fonksiyonu kullanılarak özfonksiyon açılımı yapılmıştır. Kama üzerındeki küresel empedans cisim için tam bir diyadik Green fonksiyonu geliştirilmiş ve bu Green fonksiyonu bileşenlerine ayrılarak, saçıcının katkısının kamanınkinden ayrılabildiği gözlemlenmiştir. Saçılmanın kenar kılavuzlu dalgalarla büyük ölçüde güçlendiği gösterilmiştir. Çözüm, düzensiz şekle sahip olan bir saçıcı için, T-matris yöntemi kullanılarak genelleştirilmiştir. T-matris yöntemini uygulamak için, serbest uzay Green fonksiyonunun yerine, mükemmel iletken kamanın diyadik Green fonksiyonu kullanılmıştır. T-matris yöntemi, küresel saçıcı problemine uygulanmış ve sonuçlar diyadik Green fonksiyonu ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. T-matris çözümü çoklu saçıcı problemi için genellenmiştir. Kenar üzerindeki iki empedans cisim için sayısal sonuçlar elde edilmiş ve mükemmel iletken cisimler için olan sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, scattering from impedance bodies positioned at the edge of a perfectly conducting (PEC) wedge is investigated. In the treatment of the problem, eigenfunction expansion in terms of spherical vector wave functions is employed. A complete dyadic Green?s function for the spherical impedance boss at the edge is developed and through decomposing the dyadic Green?s function, it can be observed that the contribution of the scatterer is separated from the wedge. It is shown that the scattering is highly enhanced by the edge guided waves. For the general case of irregularly shaped scatterer the solution is extended using T-matrix method. The method is implemented by replacing free space Green?s function with the dyadic Green?s function of the PEC wedge. The solution is verified by applying it to the case of spherical scatterer and results are compared with the dyadic Green?s function solution. The T-matrix solution is generalized for the multiple scatterer case. Numerical results are obtained for two impedance scatterers at the edge and compared with the PEC case.