Diffraction of plane waves by an impedance half-plane in cold plasma
Soğuk plazma içindeki bir yarım-düzlemden düzlemsel dalgaların kırınımı
- Tez No: 95594
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HAMİT SERBEST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ DIFFRACTION OF PLANE WAVES BY AN IMPEDANCE HALF PLANE IN COLD PLASMA Şule YENER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. A.Hamit SERBEST Yıl:2000 Sayfa: 69 Jüri : Prof. Dr. A. Hamit SERBEST Yrd. Doç. Dr. Turgut İKİZ Yrd. Doç.Dr. Caner ÖZDEMİR Bu çalışmada soğuk plazma içindeki bir yanm-düzlemden düzlemsel dalgaların kırınım problemi incelenmiştir. Bir yanm-düzlemden kırınım, kanonik bir problemdir ve çeşitli karmaşık nesnelerden saçılma problemlerinin modellenmesinde kullanılabilmektedir. Bu sımr-değer probleminin Fourier dönüşümü tekniğiyle formüle edilmesiyle matris Wiener-Hopf denklemine ulaşılır. Elde edilen çekirdek matris Daniele-Khrapkov yöntemiyle faktorize edilebilecek formdadır. Dielektrik tensörünün bir elemanı olan £2, £2 -> 0 yapılırsa matris Wiener-Hopf denklemi daha basit bir forma indirgenir. Bu, frekansın 6>c'ye (cyclotron frekansı) göre çok büyük, ûip (plazma frekansı) ile ise aynı derecede alınmasıyla veya sadece de manyetik alan vektörünün sıfır kabul edilmesiyle mümkündür. Alan integrallerinin semer noktası yöntemi ile asimptotik olarak hesaplanması sonucunda yüksek-frekans kırınım katsayıları elde edilmiştir. Burada elde edilen çözümün doğrulanması amacıyla; s\ =1 durumundaki ifadenin, daha önce izotrop ve homojen ortamdaki empedans yarım- düzlem için elde edilen sonuçlarla aym olduğu gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Soğuk Plazma, Empedans Yarım Düzlem, Wiener-Hopf Tekniği, Maliuzhinetz Fonksiyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DIFFRACTION OF PLANE WAVES BY AN IMPEDANCE HALF PLANE IN COLD PLASMA Şule YENER DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. A.Hamit SERBEST Year:2000 Pages: 69 Jury : Prof. Dr. A. Hamit SERBEST Asst. Prof. Dr. Turgut İKÎZ Asst. Prof. Dr. Caner ÖZDEMİR In the present work, the problem of plane wave diffraction by an impedance half-plane in cold plasma is investigated. Diffraction by an impedance half-plane is a canonical configuration and may be used in modelling scattering from a variety of complex objects. The boundary-value problem corresponding to this canonical structure is formulated by Fourier transform technique, and leads to a matrix Wiener- Hopf equation. The resulting matrix is expressed in a form convenient to be factorized by Daniele-Khrapkov method, which yields a formal solution to the problem under consideration. The matrix Wiener-Hopf equation is reduced to a simpler form by assuming £2 -» 0, where sz is an element of the tensor of dielectric permittivity. This occurs; if the operating frequency is assumed to be very large compared to