Representing component variability in configuration management
Konfigürasyon yönetiminde bileşen değişkenliğinin temsil edilmesi
- Tez No: 313611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yazılım ürünlerinin gün geçtikçe daha kompleks hale gelmesinden ötürü, yazılım ürün hattı yaklaşımı popülerlik kazanmıştır. Bu teknik, pazara çıkıs¸ süresinin kısalmasını, ürün kalitesinin artmasını aynı zamanda maliyetin azalmasını amaçlamaktadır. Bu tekniğin temelinde varlıkların yeniden kullanılabilirliği yatmaktadır, bu yüzden degişkenlik yönetimi yazılım ürün hatlarında en önemli ve kompleks görevlerden biridir. Konfigürasyon yönetimi (KY) yazılım ürün hattı çerçevesinde düşünüldüğünde geleneksel yazılım geliştirme süreçlerine göre farklılık göstermektedir, çünkü değişkenlik sadece zaman ekseninde değil, aynı zamanda uzay ekseninde de değerlendirilmektedir. Bu çalışmada değişkenliğin çalıştırılabilir konfigürasyon birimlerinde, yani bileşenlerde, belgelenmesi methodu ortaya konulmuştur. Bu methoda göre, değişkenliği ayrı bir modelde gösteren Orthogonal Variability Modeling (OVM) tekniği ile ilişkilendirilen bileşenlerde değişkenlik bilgisi açık olarak ifade edilir. Bu ikisi arasındaki ilişki kullanılarak seçilen değişkenliklere karşılık gelen bilesşenler bulunarak otomatik ürün türetmeye yardımcı olacak bilgi elde edilir. Ortaya konulan yöntem radar kullanıcı arayüzü alanında bir durum ile örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reusability of assets within a family of products is the major goal of Software Product Line Engineering (SPLE), therefore managing variability is an important task in SPLs. Configurationmanagement in the context of software product line engineering is more complicated than that in single systems engineering due to ?variability in space? in addition to ?variability in time? of core assets. In this study, a method for documenting variability in executable configuration items, namely components, is proposed by associating them with the OrthogonalVariability Model (OVM) which introduces variability as a separate model. The main aim is to trace variability in dierent configurations by explicitly documenting variability informationfor components. The links between OVM elements and components facilitate tool support for product derivation as the components matching the selected variations can be gathered by following the links. The proposed scheme is demonstrated on a case study about a radar GUI variability model.