Target glint phenomenon analysis and evaluation of glint reduction techniques
Hedef parıltı olgusu analizi ve parıltı azaltma yöntemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 313615
  2. Yazar: SELÇUK BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, hedef kaynaklı parıltı olgusu analizi ve parıltı azaltma yöntemlerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Parıltı azaltma yöntemlerinin performansları karşılaştırmalı şekilde verilmiştir.Öncelikli olarak üzerinde iki saçıcı bulunan dambıl modeli ile hedef parıltısı gösterimi yapılmıştır. Bu gösterim hedef saçıcı merkezleri olgusunun ve saçıcı karakteristiklerinin parıltı üzerine etkisinin temelini oluşturmaktadır. En basit haliyle parıltının bu gösterimi, parıltı azaltma yöntemlerinin anlaşılması için de kullanılmıştır.Parıltı azaltma yöntemlerinin değerlendirilmesi amacıyla, saçıcı etkilerinin eşevreli bir araya getirilmesi üzerine kurulu bir model kullanılmıştır. Bu model parıltı olgusunun temel özelliklerini göstermek amacıyla da kullanılmıştır.Parıltı olgusunun temelleri ve parıltı azaltma yöntemleri çeşitlilik yaratma yöntemlerine vurgu yaparak açıklanmıştır. Frekans çeşitliliği ve uzaysal çeşitlilik teknikleri açıklanmış ve üretilen benzetim verisiyle incelenmiştir. Hata içeren verileri ayıklamak amacıyla çeşitlilik seçim yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan yöntemler açıklanmış ve performansları incelenmiştir.Çeşitlilik tekniklerini ve çeşitlilik seçim yöntemlerini içeren senaryoların parıltı kaynaklı hata azaltma sonuçları birbirleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, radar sistemlerinde çeşitlilik tekniklerinin uygun kullanımlarının kayda değer parıltı hatası indirgemesi yapılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, target induced glint error phenomenon is analyzed and the glint reduction techniques are evaluated. Glint error reduction performance of the methods is given in a comparative manner.First, target glint is illustrated with the dumbbell model which has two point scatterers. This illustration of the glint error builds the basic notion of target scattering centers and effect of scattering characteristics on glint error. This simplest approach is also used to understand the glint reduction methods.In an effort to evaluate the glint reduction techniques, a model based upon the concept of coherent summation of scattering complexes is used. The model is also used for introducing the basic properties of glint phenomenon.Basics of the glint phenomenon and glint reduction techniques are discussed with particular emphasis on diversity methods. Frequency diversity and spatial diversity techniques are described and investigated with generated simulation data. The diversity selection methods which are used to eliminate the erroneous data are introduced and their performances are investigated.Glint error reduction results of various scenarios including both reduction techniques and selection methods are evaluated in comparison with each other. The results indicate that significant reduction of glint error is possible by the appropriate utilization of diversity techniques in radar systems.