Distribution network reconfiguration for loss reduction by multi branch exchange method
Çok dallı değişim yöntemi ile kayıpları en aza indirecek fider düzenlemesi
- Tez No: 313614
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak, büyük ve karmaşık yapısı nedeni ileelektrikdağıtım sistemlerindedeğişik otomasyon işlevlerinin kurulabilmesi ekonomik veteknik açıdan giderek daha mümkün hale gelmektedir.Dağıtım sistemlerinin işletilmesive planlamasında hedeflenenkriterlerin biri de kayıpların azaltılmasıdır. Kayıplarınazaltılması bir dağıtım şirketi için önemli tasarruf sağlayabilir ve sistem kapasitesinindaha etkin kullanılmasına yol açar. Fider düzenlemesi yolu ile kayıpların azaltılmasınaek olarak, gerilim düşümünün azaltılmasından dolayı sistemde daha iyi bir gerilimregülasyonu elde edilebilir.Bu tez çalışmasında, dağıtım sistemlerinde orta gerilim fiderlerinde kayıplarınazaltılması için fider düzenleme problemine çözüm olarak çok dallı değişim algoritmasıönerilmektedir Önerilen yöntem sınırlı optimizasyon problemlerine uygulanan sezgiseltekniklere dayanmaktadır. Bu algoritmanın simülasyonunu için Matlab'ta bilgisayarprogramı geliştirilmiştir.Yapılan simülasyonların sonuçları tek dal değişimi algoritmasınagöre çok dallı değişim yönteminin daha iyi performansa sahip olduğunugöstermektedir.Ayrıca, simülasyon sonuçları, fider düzenlemesinde son çözümünbaşlangıç yapısından bağımsız olduğunu ve yöntemin sistemin radyal çalışmasınısağlamakta başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As structure and size of electric power distribution systems are getting more complex,distribution automation schemes become more attractive. One of the features that isdesirable in an automated system is feeder reconfiguration for loss reduction. Lossreduction can make considerable savings for a utility and results in released systemcapacity. There is also improved voltage regulation in the system as a result of reducedfeeder voltage drop.In this thesis, multi branch exchange algorithm is introduced to solve the networkreconfiguration for loss reduction problem. The proposed technique is based onheuristic techniques applied to constraint satisfaction optimization problems. A criticalreview of earlier methods related with feeder reconfiguration is presented. A computerprogram was developed using Matlab to simulate this algorithm and results ofsimulations demonstrate its advantages over single branch exchange method.Moreover, the results show that the final configuration is independent of the initialconfiguration and give assurance that any solution offered will have a radialconfiguration with all loads connected.