Fate of nonylphenol compounds in aerobic batch reactors
Nonilfenol bileşiklerinin aerobik kesikli reaktörlerdeki akıbeti
  1. Tez No: 313704
  2. Yazar: SEÇİL ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA DİLEK SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde birçok çalışma, atıksularda nonilfenol bileşikleri (NP) gibi sentetik organik kirleticilerin varlığına işaret etmektedir. NP bileşikleri, nonilfenol, nonilfenol polietoksilat (NPnEO) ve nonilfenoksi polietoksi asetik asitlerden meydana gelen bir grup kimyasaldır. Bu bileşikler çok yoğun endüstriyel, ticari ve evsel kullanıma sahip olduklarından doğaya karışır ve birçok farklı yolla insanoğluna erişirler. Toksik, kanserojen ve östrojen hormonunu taklit edebilmelerinden kaynaklanan endokrin bozucu özellikleri sebebiyle, doğadaki varlıkları endişe uyandırmaktadır.NPnEO'ların parçalanmasına ilişkin bilgilere göre, parçalanma etilen oksit ünitelerinin indirgenmesi ile başlamaktadır ve bunun sonucunda nonilfenol, nonilfenol mono-/dietoksilat (NP1EO ve NP2EO) ve nonilfenoksi asetik asit (NP1EC) oluşmaktadır. Bu bileşiklerin arıtma sistemlerindeki akıbetine ilişkin geçmişte çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, çamur arıtma sistemlerindeki akıbetine ilişkin çok fazla bilgiye rastlanılmamaktadır. Buna binaen, bu çalışmanın amacı öncelikle NP bileşikleri için güvenilir ekstraksiyon ve ölçüm metotları geliştirmek ve daha sonra da NP2EO'nun aerobik çürütücülerde akıbetini incelemektir.Ekstraksiyon ve ölçüm metotlarının geliştirilmesini takiben, NP2EO ile aşılanmış aerobik reaktörler işletilmiştir. Alınan numunelerde katı madde, KOİ, pH ve NP analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde NP2EO'nun aerobik koşullar altında hızlı parçalanmaya uğradığı görülmüştür. Zaman ilerledikçe, NP2EO parçalanmış ve NP1EC oluşumu gözlenmiş ve NP1EC reaktör içerisindeki baskın madde haline gelmiştir. Katı madde giderim ölçümleri ortamdaki NP bileşiklerinin aerobik çürütücülerin verimini etkilemediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, numerous studies indicate the presence of synthetic organics such as nonylphenol (NP) compounds in wastewater. NP compounds are a group of chemicals including nonylphenol, nonylphenol polyethoxylates (NPnEO) and nonylphenoxy polyethoxy acetic acids (NPnEC). Since NP compounds have significant industrial, commercial and domestic use, they enter environmental systems and reach human beings from various pathways. Their presence is of concern because they are toxic, carcinogenic and endocrine disrupting due to their ability to mimic oestrogen hormone.The information available on the degradation of NPnEOs, is such that degradation starts with the reduction of ethylene oxide units, resulting in the formation of nonylphenol, nonylphenol mono- or diethoxylate (NP1EO and NP2EO) and nonylphenoxy acetic acid (NP1EC). Although their fate during wastewater treatment was investigated in the past, not many research investigating their fate in sludge treatment can be found. Therefore, the objective of this study is first to come up with reliable extraction and measurement methods for NP compounds and then to investigate the fate of NP2EO in aerobic digesters.After the development of techniques for the extraction and measurement of NP compounds, aerobic reactors spiked with NP2EO were operated. The samples were analyzed for solids content, COD, pH and NP compounds. The results showed that NP2EO degrades rapidly under aerobic conditions. As time proceeded, NP1EC formation was observed with the degradation of NP2EO, and NP1EC became the dominant specie. The solids concentration measurements showed that concentration of NP compounds did not affect the efficiency of aerobic digesters.