Fate of nonylphenol compounds in aerobic semi-continuous reactor
Nonilfenollü bileşiklerinin aerobik yarı sürekli reaktörlerdeki akıbeti
- Tez No: 313767
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Endüstri ve evlerde geniş kullanımı ve bu nedenle de yarattıkları yüksek maruziyet sebebiyle ksenobiyotik bileşikler üzerin`de son birkaç on yılda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın ana odağı, endokrin bozulmasına, kansere ve başka sağlık problemlerine sebep olabilen zararlı ksenobiyotik bileşikler olan ve deterjan ve kişisel bakım ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılan nonilfenol monoetoksilat (NP1EO), nonilfenol dietoksilat (NP2EO), nonilfenoksiasetik asit (NP1EC) ve nonilfenol (NP) gibi bileşikleridir. Bu çalışmada, NP2EO'nun katı ve sıvı fazlardaki ayrışmasının incelenmesi için NP2EO katılmış aktif çamur içeren laboratuvar ölçekli yarı sürekli aerobik reaktörler 91 gün süreyle işletilmiştir. İşletimin son gününde (91. gün) elde edilen sonuçlar NP2EO'nun, aralarında NP1EC'nin molar kütlenin %90'ını oluşturduğu ürün bileşiklere ayrıştığını göstermiştir. Genel olarak, NP1EC hızlı bir şekilde üretilirken NP2EO ani bir degradasyon göstermiştir. NP1EO da devamlı bir degradasyon göstermiştir. Bununla birlikte, NP reaktörde birikmiştir. Çalışma süresince, Toplam Katı Madde (TKM), Toplam Uçucu Madde (TUM), Toplam Askıda Katı Madde (TAKM), Uçucu Askıda Katı Madde (UAKM) degradasyonları da izlenmiştir ve yüzde giderimleri %40-60 arasında bulunmuştur. Bunun yanısıra, KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı) giderimi %64-66 arasında gerçekleşmiştir
Özet (Çeviri)
In the last few decades, numerous studies have been conducted on xenobiotic compounds due to their vast use in industries, households, etc. and consequently high exposure of these compounds. The main focus of this study is nonylphenol compounds such as nonylphenol monoethoxylate (NP1EO),nonylphenol diethoxylate (NP2EO), nonylphenoxy acetic acid (NP1EC) and nonylphenol (NP), which are among the harmful xenobiotic compounds that can cause endocrine disruption, cancer and other health problems and which are used widely in the production of surfactants and personal care products. In this study, laboratory scale aerobic semi continuous reactors containing Waste Activated Sludge (WAS) spiked with NP2EO were operated for a period of 91 days, to inspect the decomposition of NP2EO in solid and liquid phases. The results obtained on the final day of operation (91st day)showed that NP2EO degraded into product compounds among which NP1EC contributed to 90% of molar mass. In general, NP2EO showed a sharp degradation while NP1EC was produced rapidly. NP1EO also showed a steady degradation. However, NP was accumulated in the reactor. During the study, TS, VS, TSS and VSS degradation was also monitored and the percentage removals were found to be between 40-60%. COD removal on the other hand was between 64-66%.