Stability investigation of eti copper mine tailings dam using finite element analysis
Sonlu elemanlar analizi ile eti bakır madeni atık barajının stabilitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 313730
  2. Yazar: ESRA NUR TANRISEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN BİLGİN, PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Madencilik endüstrisinde atık depolama çok önemli bir konudur, bu bağlamda onların güvenliği de endüstride önde gelen sorunlardandır. Güvenilirliliğini arttırmak için, kullanım süreleri boyunca pek çok atık barajının iyileştirici önlemlere ihtiyacı olmaktadır. Bu çalışma önceden inşa edilmiş son zamanlarda yükseltilmiş olan Eti Bakır madeni atık barajının şu andaki halinin ve ileride yapılacak yükseltmeler için üretilmiş seçeneklerin stabilite problemlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapıların güvenliğini analiz etmek için pek çok yöntem geliştirilmiştir, limit-denge, sonlu elemanlar ve sonlu farklar analiz yöntemleri bunlar arasındadır. Bu vakada barajın duraylılığı sonlu elemanlar yöntemiyle statik koşullar altında analiz edilmiştir. Modelin girdi parametrelerini uygun bir şekilde belirlenmek amacıyla, saha çalışmalarının sonucunda elde edilmiş örselenmiş örnekler kullanılmştır. Bu amaçla çeşitli laboratuvar deneyleri yapılarak atık malzemesi ve baraj malzemesi için doğal nem içeriği, tane boyu dağılımı, özgül ağırlık, atterberg limitleri, maksimum kuru birim hacim ağırlık ve makaslama dayanımı parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In mining industry, waste storage is a very prominent issue, in this respect their safety is one of the leading problems in the industry. Most of the tailings dams require remedial measures, throughout their lifespan to increase their reliability. The objective of the study is to investigate stability problems of formerly constructed but newly raised Eti Copper Mine tailings dam and alternative dam geometries for future raises. Plenty of methods were developed to analyze the reliability of structures; limit equilibrium methods, finite element methods and finite difference methods are among them. In this case, stability of the dam was analyzed with finite element method under static loading conditions. In order to determine input parameters properly, disturbed samples obtained at the field investigations were used. For this purpose, several laboratory experiments were conducted to determine natural moisture content, grain size distribution, specific gravity, Atterberg limits, maximum dry density and shear strength parameters of tailings and embankment material.