Power conversion efficiency enhancement of organic solar cells by addition of gold nanoparticles
Altın nanoparçacıkların eklenmesi ile organik güneş pillerinin verimlerinin artırılması
  1. Tez No: 313778
  2. Yazar: DUYGU KOZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, YRD. DOÇ. DR. EMREN NALBANT ESENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın ilk kısmında, organik güneş pillerinin PEDOT:PSS tabakasına altın nano çubuklar ve altın nano yıldızlar eklenerek, verimlerinin arttırılması sağlanmaya çalışıldı. Her bir örnek setinin verimi akım yoğunluğu-voltaj karakteristiklerinden ölçüldü. Çalışma boyunca elde edilen en iyi verimler altın nano yıldızlar ve nano çubuklar için sırasıyla % 2.88 ve % 2.54 oldu. Aynı koşullar altında altın nanoparçacık eklenmeden üretilen referans cihazda elde edilen değerlerle (% 1.67) karşılaştırıldığında verimdeki artışlar dikkate değerdir.Çalışmanın ikinci kısmında, daha sonraki uygulamalarda kullanılmak üzere basit bir solüsyon bazlı metot kullanarak, dallanmış altın nanoparçacıkların cam, indium-tin-oxide (ITO) kaplı cam ve Silikon levha gibi çeşitli yüzeyler üzerinde doğrudan büyütülmesi üzerine çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, power conversion efficiency enhancement of organic solar cells by addition of gold nanorods and gold nanostars into PEDOT: PSS (Poly(3,4-ethylenedioxythiophene) poly(styrenesulfonate)) layer was investigated. Efficiency of each sample set has been characterized by measuring current density-voltage characteristics. The best efficiencies obtained during this study are 2.88 % and 2.54 % by addition of gold nanostars and nanorods, respectively. The increase in PCEs is notable when these values are compared with the ones (1.67 %) obtained with a reference device which is prepared without adding any gold nanoparticles under the same conditions.In the second part of the study, branched gold nanoparticles were succesfully grown directly on different types of surfaces such as glass, silicon wafer, and indium-tin-oxide (ITO) coated glass with a simple solution-based method in order to utilize them for further applications.