Three-dimensional flow solutions for non-lifting flows using fast multipole boundary element method
Kaldırma kuvveti yaratmayan akışlarda çok-kutup sınır elemanları yöntemiyle üç boyutlu akış çözümleri
- Tez No: 313785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZOL, YRD. DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın yürütülmesine neden olan ana fikir, hem analiz amaçlı kullanılabilecek kadar doğru sonuçlar veren, hem de eniyileştirme süreçlerinde kullanılabilecek kadar hızlı bir akış çözücü geliştirmektir. Bu kapsamda ilk aşama olarak kaldırma kuvveti yaratmayan akışlarda oluşan basınç dağılımlarını inceleyebilmek için ?Hızlı Çok-Kutup Sınır Elemanları Yöntemi?ni temel alan bir kod geliştirilmiştir.Çözücü, girdi olarak üçgen elemanlı düzensiz ağ şeklinde örülmüş geometriyi kullanmaktadır ve kararlı hal problemlerini çözmektedir. Kod, geometri tanıtıldıktan sonra firar kenar(lar)ına yapışık önceden tanımlı bir iz bölgesi oluşturmakta ve değerlerin doğrusal olarak değiştiği panel elemanları kullanarak çözüm elde etmektedir. Hızlı Çok-Kutup yönteminin klasik sınır elemanları yönteminin yerine tercih edilmesinin nedeni, bu yöntemin büyük çaplı sistemlerin çözümüne izin vermesidir. Klasik yöntemle, standart bir bilgisayarda on bin elemanlı bir problemin çözümü mümkün olmazken Hızlı Çok-Kutup yöntemi birkaç milyon elemanlı bir problemi bile birkaç saat içerisinde çözebilmektedir. Farklı test durumları için çözümler (uygulanabilir olduğu durumlarda) analitik, deneysel ya da mevcut potansiyel kodlardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Driving aim of this study was to develop a solver which is accurate enough to be used in analysis and fast enough to be used in optimization purposes. As a first step, a three-dimensional potential flow solver is developed using Fast Multipole Boundary Element (FMBEM) for calculating the pressure distributions in non-lifting flows.It is a steady state solver which uses planar triangular unstructured mesh. After the geometry is introduced, the program creates a prescribed wake surface attached to the trailing edge(s), obtains a solution using panel elements on which the doublet and source strengths vary linearly. The reason for using FMBEM instead of classical BEM is the availability of solutions of systems having DOFs up to several millions within a few hours using a standard computer which is impossible to accomplish with classical BEM. Solutions obtained for different test cases are compared with the analytical solution (if applicable), the experimental data or the results obtained by JavaFoil.