Quantitative flood risk assessment with application in Turkey
Nicel taşkın risk değerlendirmesi, Türkiye uygulaması
- Tez No: 313788
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL ŞORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Şehir merkezlerinde ve kırsal alanlarda meydana gelen taşkınlar çok büyük can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir. Oluşan zararların incelenmesinde, son yıllarda risk analizi ve değerlendirmesi taşkın olaylarındaki belirsizlik analizlerinde önemli bir araç olmuştur. Taşkın anında su genişliği, su derinliği, su hısı ve olası zarar hakkında fazla bilgi olmaması bölgede yaşayan insanları taşkın akarşı daha kırılgan kılmaktadır. Özellikle bu tür bilgiler Şehir plancıları ve karar vericiler açısından büyük öenme arz etmektedir. Bu tür bilgi ile yeni bir yerleşim alanı seçiminde doğru kararlar alınabilmekte ve bu bilgiler 1 ve 2 boyutlu hidrolik modellerden elde edilebilmektedir. Bununla birlikte, son yıllarda çok hızlı bilgisayar ve modellerdeki hızlı artış iki boyutlu modellere olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Çok kısa zamanda karmaşık sistemlerin çözümü dalga etkili iki boyutlu modelleri desteklemektedir. Belirsizliğin değerlendirmesinde, taşkın genişliği, derinliği ve kırılganlık hususlarının birleştirilmesi ve nicel taşkın riskinin ortaya konmasında CBS çok önemli bir araçtır. Bu çalışmada, Dalaman ovasında tek ve iki boyutlu modelleme sonucundan elde edilecek taşkın yayılım ve derinlik haritaları nicel kırılganlık faktörleri ile birleştirilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde ovanın taşkına karşı kırılgan olduğunu ortaya koymuş olup olası bir taşkında büyük parasal zararların oluşabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Floods can result in enormous causalities and huge economic losses in urban and rural regions. In recent years, while assessing the damage, risk analysis and assessment has become an important tool in addressing uncertainty in flood hazards. The lack of knowledge about the water extend, water depth, water velocity and potential damage in case of flood increase the vulnerability of the people to disasters in the flood region. Especially this information is valuable for city planners and decision makers. In case of new settlement area selection, correct decision can be taken by the help of this information. This type of information can be taken from hydraulic models as 1D or 2D. On the other hand, two dimensional (2D) hydraulic modeling becomes a need with increasing trends of very high speed computers and models instead of one dimensional (1D) ones. The ability of solving complex structures within few minutes enhances the use of 2D modeling with the integration of wave motion. In addressing the uncertainty, GIS becomes an important tool in risk assessment by integrating the flood depth, extend and vulnerability issues for definition of the quantitative risk. In this study, 1D and 2D hydraulic modeling is applied and combined with the quantitative vulnerability factors in Dalaman Plain-Turkey. Results show that the area is vulnerable to flood and high monetary damages can be seen in case a flood in the region.