Impacts of participant related factors on rebar supply chain performance in SMEs
Küçük ve orta ölçekli firmalarda inşaat demiri tedarik zinciri katılımcılarının inşaat demiri tedarik zinciri performansına etkileri
  1. Tez No: 313789
  2. Yazar: ZELİHA BANU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İnşaat sektöründe, yapım sistemleriyle yönetim sistemlerinin birbirine parallel ilerlememesi ve sektörde etkin yönetim anlayışının kullanılmaması yapılan işteki verimliliği düşürmektedir. Tedarik zinciri yönetimi, günümüzde imalat sektöründe, ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü korumak isteyen firmaların kullandığı ve çok yarar sağladığı yaklaşım olmuştur.İnşaat malzemelerinin toplam maliyet içinde önemli bir yüzdeye sahip olmaları, inşaat projelerinin başarılarının malzemeye bağlı faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Türkiye'de inşaat yapımında yerinde döküm betonun yaygın olarak kullanılıyor olması betonarme ile ilgili tedarik zincirlerinin önemini arttırmaktadır. Betonarmenin bileşenlerinden biri olan inşaat demiri ve inşaat demirinin tedarik zinciri (idTZ) çalışma konusu olarak ele alınmıştır.Bu tezde literatür çalışmasından ve saha çalışmalarından elde edilen verilerle inşaat demiri tedarik zincirine etki eden faktörlerin tedarik zinciri performansına etkileri modellenmiştir. Modelleme yapısal eşitlik modelleme kuralları ile LISREL program ortamında çalıştırılmış, elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan bu çalışma inşaat demiri tedarik zincirini etkileyen faktörleri ve bunların ilişkilerini gösterdiği için tedarik zincirinin performansını arttırmak için kullanılabilecektir. Çalışmanın sonunda inşaat demiri tedarik zincirinin performansı proje performansı ile ilişkilendirilmiştir.Firmaların kendileri için yaptıkları performans değerlendirmeleri ve diğer firmaların onlar için yaptıkları değerlendirmelerde çıkan fark, inşaat demiri tedarik zinciri üzerinde kültür ile ilgili konuların etkisini araştırmada kullanılmıştır. Düşük performans için ortak nedenler kültürel bağlamda incelenmiş ve tedarik zinciri katılımcılarına karşılaştıkları problemleri çözmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The improvement of construction systems and management systems do not move together in construction industry, not using the effective management approaches decrease the productivity of the work. The firms both in national and international area in manufacturing industry use supply chain management to preserve their competitive force.As material costs account for a high percentage of the overall cost, the success of a project is heavily dependent on material related factors and processes. In Turkey because of extensively using in-situ concrete in construction, the supply chain for reinforcement and concrete is very important. One of the components of concrete is ?re-bar? and its supply chain, rbSC (rebar supply chain) was investigated within the scope of this research.In this study a framework was developed on the basis of the information from a literature survey and a field-test consisting of face-to-face interviews and questionnaire to determine the factors affecting the rbSC externally and those related to the supply chain participants. The developed rbSC performance framework was analyzed with Structural Equation Modeling rules. LISREL software was used, and the outputs of LISREL were evaluated by relationing with the information obtained from literature survey. The developed framework can be used to maximize both effectiveness of the rbSC process and efficiency of time and cost related issues in the rbSC. rbSC performance was associated with the project performance at the end of the study to reach a higher-level scale.The difference between the performance ratings obtained by self-assessment of a participant and those obtained through assessment done by the others was used to determine the affects of cultural issues on performance. Common reasons for the lower performance were analyzed due to cultural context and recommendations were set down for rbSC participants to solve the problems.