Seismic response and vulnerability assessment of tunnels: A case study on Bolu tunnels
Tünellerin sismik davranışı ve sismik hasar değerlendirmesi: Bolu tünelleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 313805
- Danışmanlar: PROF. DR. B. SADIK BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı geçmiş depremlerde hasar görmüş tünellerin gerçek deprem hasar bilgilerinden yararlanarak tünellerin sismik hasar değerlerlendirilmesinde kullanılmak üzere yeni hasargörebilirlik eğrileri çıkartmaktır. Bu amaçla Bolu Tünelleri'ne ait çok önemli hasar bilgileri örnek bir çalışma olarak kullanılmıştır. Bolu Tünelleri, tünellerde oluşan deprem hasarı açısından çok önemli bir örnektir. Çünkü, bu tüneller inşaatları sırasında 17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremleri'ne maruz kalmıştır. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin Bolu Tünelleri üzerinde etkisi çok az olmuştur. Fakat, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi, inşaat halindeki Bolu Tünelleri'nin çeşitli kesimlerinde çökmelerin de yaşandığı ağır hasara sebep olmuştur. Tünellerin çökme yaşanmayan kesimleri çeşitli hasar düzeyleri ile kurtulmuş ve bu bilgiler sonradan detaylı bir şekilde kayıt altına alınmıştır. Elde edilen kıymetli hasar bilgileri yapılan bu çalışmada detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir.Analitik hasargörebilirlik eğrilerini tanımlamak için Argyroudis vd. (2007) tarafından tarif edilen yöntem kullanılmıştır. Tünellerin sismik davranışı analitik, yarı-statik ve tam-dinamik analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu sayede, sismik hasarı tahmin etmekte kullanılan dinamik analiz yöntemlerinin performansları hakkında değerlendirme yapabilmek de mümkün olmuştur. Analitik metodun tahmin kapasitesi, metodun kendisinden kaynaklanan nedenlerden dolayı yarı-statik ve tam-dinamik metotlara göre düşüktür. Yarı-statik ve tam-dinamik metotlar birbirine yakın sonuçlar vermiş ve sahada gözlenen hasar durumlarını genelde daha iyi yansıtmışlardır. Ancak zorlu zemin koşulları gibi özel durumlarda yarı-statik yaklaşımın tahmin gücü tam dinamik metoda göre sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmanın son amacı ise, daha önce Argyroudis vd. (2005) tarafından önerilmiş, tünellerde oluşmuş hasarlara ve mühendislik tecrübesine dayanılarak oluşturulmuş hasar indislerinin iyileştirilmesidir. Bu hasar indisleri, Düzce depremi sırasında Bolu Tüneleri'nde oluşan kayıt altına alınmış hasarlara ve dinamik analiz sonuçlarına uygun olarak yenilenmiştir. Çalışmada hasarı tanımlamak için üç farklı hasar düzeyi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop new analytical fragility curves for the vulnerability assessment of tunnels based on actual damage data of tunnels obtained from past earthquakes. For this purpose, additional important damage data belonging to Bolu Tunnels, Turkey was utilized as a case study. Bolu Tunnels constitute a very interesting case from the earthquake hazard point of view, since two major earthquakes, 17 August 1999 Marmara and 12 November 1999 Düzce, occurred during the construction of the tunnels. The August 17, 1999 earthquake was reported to have had minimal impact on the Bolu Tunnels. However, the November 12, 1999 earthquake caused some sections of both tunnels to collapse. The remaining sections of the tunnels survived with various damage states which were subsequently documented in detail. This valuable damage data was thoroughly utilized in this study. To develop analytical fragility curves, the methodology described by Argyroudis et al. (2007) was followed. Seismic response of the Tunnels was assessed using analytical, pseudo-static and full-dynamic approaches. In this way, it was possible to make comparisons regarding the dynamic analysis methods of tunnels to predict the seismically induced damage. Compared to the pseudo-static and full-dynamic methods, the predictive capability of the analytical method is found to be relatively low due to limitations inherent to this method. The pseudo-static and full-dynamic solution results attained appear to be closer to each other and better represented the recorded damage states in general. Still, however, the predictive capability of the pseudo-static approach was observed to be limited for particular cases with reference to the full-dynamic method, especially for the sections with increasingly difficult ground conditions. The final goal of this study is the improvement of damage indexes corresponding to the defined damage states which were proposed by Argyroudis et al. (2005) based on the previous experience of damages in tunnels and engineering judgment. These damage indexes were modified in accordance with the findings from the dynamic analyses and actual damage data documented from Bolu Tunnels following the Düzce earthquake. Three damage states were utilized to quantify the damage in this study.