Long waves in narrow enclosed basins
Dar kapalı havzalarda uzun dalgalar
- Tez No: 313806
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, kapalı havzalarda heyelan sonucunda oluşan depreşim dalgalarının sayısal modellemeleri ve mekanizmaları sunulmaktadır. Tarihte oluşan heyelan kaynaklı depreşim dalgaları incelenmiş ve ayrıca dalga parametrelerini etkileyen ana parametreler çalışılmıştır. Sayısal model doğrusal olmayan uzun dalga denklemlerinin başlangıç ve sınır koşulları içerisinde çözümü üzerine kurulmuştur. NAMI-DANCE ile yapılan modellemenin doğrulanması için, sayısal modelin uygulandığı bütün durumlara ampirik yöntem de uygulanmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Sayısal model daha sonra durum çalışması olarak Pervari Baraj gölüne, gölde oluşan bir potansiyel heyelanın etkilerini çalışmak için uygulanmıştır. Sayısal modelin çıktıları, heyelanın su kütlesi üzerindeki etkisini modellemek için yapılan farklı yaklaşımlar için ampirik yöntem sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Kritik noktalar incelenerek, barajın üzerinden aşma ve maksimum dalga yüksekliği değerleri ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical modeling of landslide generated tsunami waves in closed basins and their mechanisms are presented. Historical landslide generated tsunamis are investigated and also the governing parameters affecting impulse wave parameters are studied. The numerical model is based on the solution of nonlinear form of the long wave equations with respect to related initial and boundary conditions. In order to validate the outputs of the modeling by NAMI-DANCE, empirical formulation is applied to the same cases as the numerical model and the results are discussed. The numerical model is then applied to Pervari Dam artificial reservoir as a case study to investigate the effects of potential landslide into the reservoir. The outputs of the numerical model are compared with empirical formulation results for different approaches of modeling the landslide effect in water body. The critical sections are observed for overtopping and maximum wave amplitude values and the results are discussed.