Development of multi-layered circuit analog radar absorbing structures
Çok katmanlı devre benzeri radar sönümleyici yapı geliştirilmesi
  1. Tez No: 313845
  2. Yazar: EGEMEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çok katmanlı devre benzeri radar sönümleyici yapıların tasarımı için hızlı ve verimli çalışan bir metot geliştirilmiştir. Temel olarak geliştirilen metot ile Genetik Algoritma ve frekans seçici yüzeylerin devre benzeri modelleri kullanılarak, kayıplı frekans seçici yüzeylerden oluşan çok katmanlı sönümleyici yapıların sönümleme oranı eniyileştirilmektedir. Geliştirilen metot ile, 10-31 GHz ve 5-46 GHz frekans bantlarında -15 dB yansıtıcılık değerine sahip iki ayrı sönümleyici yapı tasarlanmıştır. Yapılan literatür araştırmalarına göre, tasarlanan sönümleyici yapılar, frekans bandının genişliği açısından literatürde bulunan benzerlerine göre büyük bir üstünlük sergilemektedir. Periyodik yapıların geniş bir bant boyunca saçınım karakteristiklerini analiz etmek için nümerik kodlar geliştirilmiştir. Geliştirilen FDTD kodlarının önerilen sönümleyici yapı tasarım metodu ile birleştirilmesi sonucu tasarım algoritması bir adım ileriye taşınmıştır. Üretimsel kısıtlamalar göz önünde bulundurularak, 5 katmanlı sönümleyici bir yapı tasarlanmış ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen 14.2 mm kalınlığındaki sönümleyici yapının 3.2-12 GHz bandı içinde 15 dB yansıtıcılık azaltım kabiliyetine sahip olduğu ölçüm sonuçları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A fast and efficient method for the design of multi-layered circuit analog absorbing structures is developed. The method is based on optimization of specular reflection coefficient of a multi-layered absorbing structure comprising of lossy FSS layers by using Genetic Algorithm and circuit equivalent models of FSS layers. With the introduced method, two illustrative absorbing structures are designed with -15 dB reflectivity for normal incidence case in the frequency bands of 10-31 GHz and 5-46 GHz, respectively. To the author?s knowledge, designed absorbers are superior in terms of frequency bandwidth to similar studies conducted so far in the literature. For broadband scattering characterization of periodic structures, numerical codes are developed. The introduced method is improved with the employment of developed FDTD codes to the proposed method. By taking the limitations regarding production facilities into consideration, a five-layered circuit analog absorber is designed and manufactured. It is shown that the manufactured structure is capable of 15 dB reflectivity minimization in a frequency band of 3.2-12 GHz for normal incidence case with an overall thickness of 14.2 mm.