Tracking of subsequently fired projectiles
Peş peşe atılan mermilerin takibi
  1. Tez No: 313849
  2. Yazar: MEHMET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geleneksel takip algoritmalarında ilgilenilen hedeflerin nokta kaynaklı objeler olduğu varsayılır. Ancak gerçek uygulamalarda bu varsayım uygun olmamakta ve genişletilmiş obje şeklindeki kümelenmiş balistik hedeflerin takip edilmesi savunma sektöründe gittikçe önemli hale gelmektedir. Son zamanlarda rastgele matrisler kullanılarak genişletilmiş hedeflerin takip edilmesiyle ilgili bir yaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşımda, genişletilmiş objelerin şekli elips olarak kabul edilmekte ve bu şekil kinematik değişkenler ile birlikte tahmin edilmesi gereken ek bir değişken olarak tanımlanmaktadır. Tezde, sözü edilen yöntem peş peşe atılan bir grup merminin takibine uyarlanmıştır. Uygulamamızda daha gürbüz hale getirilen bu yeni yaklaşımın, genişletilmiş obje şeklindeki kümelenmiş balistik hedeflerin takibi konusundaki performansı JPDA yöntemi ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Her iki yaklaşımın da avantaj ve dezavantajları tanımlanmış; değişik simulasyonlarla metotlar detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In conventional tracking algorithms the targets are usually considered as point source objects. However, in realistic scenarios the point source assumption is often not suitable and estimating the states of an object extension characterized by a collectively moving ballistic object group (cluster) becomes a very critical and relevant problem which has applications in the defense area. Recently, a Bayesian approach to extended object tracking using random matrices has been proposed. Within this approach, ellipsoidal object extensions are modeled by random matrices and treated as additional state variables to be estimated. In this work we propose to use a slightly modified version of this new approach that simultaneously estimates the ellipsoidal shape and the kinematics of a group of ballistic targets. Target group that is tracked consists of subsequent projectiles. We use JPDAF framework together with the new approach to emphasize the pros and cons of both approaches. The methods are demonstrated and evaluated in detail by making various simulations.